studium a las na udokumentowanym złożu

zakręty postępowań koncesyjnych

studium a las na udokumentowanym złożu

Postprzez tezet » 31 Paź 2018, 16:57

Witam serdecznie.
Mam takie pytanie. Zostało udokumentowane złoże żwiru na działce o powierzchni 1.99 ha. Większą część działki, tj. 1.2 ha zajmują pastwiska: PSIII i PSIV. Pozostała część działki, stanowiąca około 0.8 ha to Ls, tak wynika z mapy ewidencyjnej. Po udokumentowaniu złoża, w kierunkach studium z 2018 r., jako PG1 (tereny związane z eksploatacją złóż) oznaczono tylko tą część działki, którą zajmują pastwiska, natomiast las nie został oznaczony jako PG1. W każdym razie całą działkę (Ps+Ls) w kierunkach studium oznaczono jako granica udokumentowanego złoża. Mam pytanie. czy gmina mogła pominąć w studium kierunków zagospodarowania symbolem PG obszar zajmowany przez las? W planie zagospodarowania przestrzennego (z 2003 r.) na geoportalu, cześć działki rolnej (PsIII oraz PsIV) oznaczona jest jako RZ - zieleń nieurządzona, przeznaczenie podstawowe tereny łąk i pastwisk. Natomiast część tej działki stanowiącej las, oznaczona jest w planie zagospodarowania jako RL - przeznaczenie podstawowe tereny lasów i zadrzewień.
Pozdrawiam, tezet
tezet
górnik ***
 
Posty: 13
Rejestracja: 18 Mar 2015, 14:54
Miejscowość: Wrocław

Re: studium a las na udokumentowanym złożu

Postprzez aszw » 31 Paź 2018, 21:43

Witam na forum,

z treści pytania zrozumiałem, że złoże zostało do studium wprowadzone w całości, natomiast na części pokrytej lasem brak jest jedynie zapisu o możliwości jego eksploatacji. Jest to możliwe i z punktu widzenia art. 95 ust. 1 pgg prawidłowe - zapis ten obliguje gminę do ujawnienia granic złoża w studium i mpzp tylko w celu jego ochrony, nie zaś wprost dla umożliwienia eksploatacji.

Co planista miał na myśli ograniczając w tej części działki możliwość zagospodarowania górniczego nie wiem i nie odpowiem. Ale efektem takich ustaleń w studium jest brak możliwości objęcia koncesją całej działki. Co więcej, ponieważ dotyczy to gruntu leśnego, zmiana studium w tym zakresie i uzyskanie koncesji nadal będą "za krótkie" dla faktycznego poprowadzenia tam eksploatacji - Ls-y wyłączyć z produkcji leśnej można tylko na podstawie właściwych ustaleń mpzp którego uchwalenie należałoby dla tej części terenu spowodować.

Pozdrawiam
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 165
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

Re: studium a las na udokumentowanym złożu

Postprzez tezet » 01 Lis 2018, 11:09

Dziękuję za informację i pozdrawiam.
tezet
górnik ***
 
Posty: 13
Rejestracja: 18 Mar 2015, 14:54
Miejscowość: Wrocław

Re: studium a las na udokumentowanym złożu

Postprzez tezet » 28 Lis 2018, 20:04

Opowiem Państwu historię z dzisiaj. O meandrach biurokracji. Otóż próbuję zmienić przeznaczenie części działki oznaczonej na mapie ewidencyjnej jako las, pod żwirownię. Na działce udokumentowałem złoże żwiru. Cześć tej samej działki jest rolna, a część leśna. Gmina powiedziała mi, że uwzględni mój wniosek w powstającym właśnie miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, ale muszę mieć na mapie ewidencyjnej gruntu naniesioną tą zmianę. Wówczas bez problemu gmina wpisuje do MPZP zmianę. Gmina skierowała mnie zatem do starostwa, do wydziału ewidencji gruntów i budynków. Tam z kolei powiedziano mi, że owszem naniosą zmianę, ale muszą mieć decyzję lasów państwowych o wyłączeniu części działki stanowiącej las z produkcji leśnej. Zatem dzwonię do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Otrzymuję odpowiedź, że RDLP uruchomi procedurę wyłączenia lasu z produkcji leśnej, ale musi być zapis w MPZP o przeznaczeni działki na cele nieleśne. Dzwonię do gminy i mówię, że zamknęło mi się koło biurokratyczne, to gmina sugeruje, żebym złożył wniosek do powstającego właśnie MPZP o przeznaczeniu działki na cele nieleśne, który na 90% nie będzie uwzględniony jak mi powiedziano, bo w studium działka jest lasem i tak będzie w MPZP. A koncesji na gruncie leśnym nie dostanę. W międzyczasie zadzwoniłem jeszcze do leśnika z wydziału ochrony środowiska starostwa, to skierował mnie do lasów państwowych. I taka to jest dialektyka zaciemniania. Straciłem na te informacje kilka dni, ponieważ to nie jest tak, że w danym dniu są w pracy wszyscy urzędnicy, gdyż czasem muszą wziąć urlop i odpocząć po ciężkiej i owocnej pracy i walce z problemami socjalizmu, nieznanymi w żadnym innym ustroju. Czy ma ktoś z Państwa jakiś pomysł co tu teraz zrobić? Niebawem w gminie złożymy wniosek o przeznaczenie gruntu całej działki na cele nieleśne i nierolne, który jak mi powiedziano w gminie, z góry skazany jest na niepowodzenie. Pozdrawiam serdecznie i życzę udanego wieczoru, tezet
tezet
górnik ***
 
Posty: 13
Rejestracja: 18 Mar 2015, 14:54
Miejscowość: Wrocław

Re: studium a las na udokumentowanym złożu

Postprzez Hubert » 28 Lis 2018, 21:28

Bez zmiany mpzp się nie obejdzie. :-/
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: studium a las na udokumentowanym złożu

Postprzez tezet » 28 Lis 2018, 21:47

Dziękuję Panie Hubercie. Gmina nie chce zmienić mpzp ponieważ w studium jest las. Dodatkowo gmina uważa, że ten las stanowi ochronę okolicznych zabudowań od sąsiadującego z działką wysypiska. A wysypiska tam nie ma, było kiedyś. Obecnie działka graniczy z sortownią odpadów, po odkrywce i wysypisku właśnie. Teraz to już chyba przy okazji wiadomo gdzie to jest :) Pozdrawiam
tezet
górnik ***
 
Posty: 13
Rejestracja: 18 Mar 2015, 14:54
Miejscowość: Wrocław

Re: studium a las na udokumentowanym złożu

Postprzez aszw » 28 Lis 2018, 23:35

Problem jest ewidentnie na szczeblu planistycznym gminy - żeby nie powiedzieć "mentalnym". Temat faktycznie hamuje tylko (i aż) leśne przeznaczenie terenu w studium. A wszelkie dywagacje o ewidencji gruntów i wyłączeniu z produkcji leśnej to prymitywne zamydlanie oczu, bo jak wszyscy chyba na tym forum wiemy to nie ta droga i nie ta kolejność. W sumie to idąc tym torem mogli jeszcze decyzji środowiskowej zażądać, przecież "może Pan złożyć wniosek a i tak Pan nie dostanie". Jedna wielka farsa.
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 165
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

Re: studium a las na udokumentowanym złożu

Postprzez tezet » 29 Lis 2018, 00:30

Dziękuję Panu za odpowiedź. Ale jak już Pan wspomniał, art. 95 ust. 1 ppg obliguje gminę do uwzględnienia udokumentowanego złoża w studium i mpzp w celach jego ochrony, więc nie musieli zmieniać w studium leśnego przeznaczenia terenu? A tak na marginesie. Z tą ochroną złóż w ppg to też jest komedia. Ja obsługuję obszary górnicze wód leczniczych. W zasadzie to można sobie wykonać ujęcie wód "zwykłych" i OUG oraz geolog powiatowy mało mogą zrobić, jeśli w ujęciu jest woda lecznicza na cudzym OG dla wód leczniczych.
Ale powracając. Złożymy wniosek o wyłączenie całej działki z leśnej i rolniczej. KIP czeka na mpzp, Nic to pewnie nie da, ale cóz?
Ostatnio edytowany przez tezet, 29 Lis 2018, 01:48, edytowano w sumie 1 raz
tezet
górnik ***
 
Posty: 13
Rejestracja: 18 Mar 2015, 14:54
Miejscowość: Wrocław

Re: studium a las na udokumentowanym złożu

Postprzez aszw » 29 Lis 2018, 01:00

A co dokładnie napisano w tekście studium o tym terenie?
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 165
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

Re: studium a las na udokumentowanym złożu

Postprzez tezet » 29 Lis 2018, 01:11

Moim skromnym zdaniem to jest tak: W mętnej wodzie ryby pływają. Jest tysiące stron ustaw, rozporządzeń, a i tak na końcu decyduje Widzimisię Urzędowski. A to dlatego, żeby nie było sytuacji, że jakiś niepokorny, uparty, zawzięty w dążeniu do celu obywatel przypadkiem spełni wszystkie wymagania, wymogi nakładane na niego przez ustawodawcę. Bo przecież może zdarzyć się taka sytuacja, że znajdzie się taki obywatel, który poświęcił swoje życie na załatwienie jakiejś decyzji, uzyskał tą decyzję, gdyż urząd nie mógł mu już po raz kolejny odmówić, a ta decyzja będzie nie po nosie np burmistrzowi, staroście itd. I wówczas starosta czy inny burmistrz będzie musiał wcielić w życie niekorzystne dla siebie czy wyborców postanowienia decyzji i tym samym narazić się mieszkańcom gminy czy powiatu, i tym samym zapomnieć o następnej kadencji. A oglądaliście Panowie taki filmik Ferdek biurokrata? Jest on dostępny do obejrzenia na jakimś facebooku po wpisaniu w google Ferdek biurokrata. Czy mogę podać link?
Podam, jeśli Pan Administrator powie, żebym usunął, to usunę. Oto ten filmik:
https://www.facebook.com/58743800132740 ... 498726815/
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego, tezet
tezet
górnik ***
 
Posty: 13
Rejestracja: 18 Mar 2015, 14:54
Miejscowość: Wrocław

Następna

Wróć do koncesje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron