Strona 1 z 2

Pas ochronny wyrobiska

PostWysłany: 22 Maj 2022, 11:39
przez poszukiwacz
Jak należy postąpić w sytuacji, gdy z wniosku o udzielenie koncesji wynika, że eksploatacja złoża będzie prowadzona do granicy działki sąsiedniej, do której wnioskodawca nie posiada prawa, a właściciel tej działki nie chce wyrazić zgody na odstąpienie od zachowania pasa ochronnego. Wnioskodawca tłumaczy się decyzją środowiskową, w której jest mowa o eksploatacji złoża na całej powierzchni co jest niby jednoznaczne, że pasa nie będzie. Strony na etapie udzielania ww. decyzji nie wniosły zastrzeżeń. Wiadomo, że stosowanie w Polsce normy dotyczącej przedmiotowych pasów nie jest obowiązkowe, ale jednak przywoływana jest ona w rozporządzeniu, a w bazie nsa można znaleźć wyrok, który wskazuje, że jeśli rozporządzenie przywołuje normę to należy ją stosować.

Re: Pas ochronny wyrobiska

PostWysłany: 22 Maj 2022, 12:00
przez Hubert
Sam PKN przyznaje, że norma nie jest obowiązkowa - i to nawet wówczas, gdy jest przywoływana w rozporządzeniu:
https://wiedza.pkn.pl/web/wiedza-normal ... olnosci-pn

Nie znam orzeczenia, o którym wspominasz, ale bliskie jest mi stwierdzenie PKN o tym, że tylko przepis rangi ustawowej może nadać normie wiążący charakter.

Re: Pas ochronny wyrobiska

PostWysłany: 22 Maj 2022, 16:28
przez poszukiwacz
Hubert bardzo dziękuję

Re: Pas ochronny wyrobiska

PostWysłany: 22 Maj 2022, 18:13
przez Hubert
Do usług ;-)

Re: Pas ochronny wyrobiska

PostWysłany: 27 Maj 2022, 14:35
przez realista
No cóż, właściciel sąsiedniej nieruchomości nieco przespał temat ochrony swojej własności - skoro nie wyraził sprzeciwu, czy też nie wniósł zastrzeżeń na etapie procedowania postępowania środowiskowego. Tak czy inaczej powinien bacznie obserwować działalność przedsiębiorcy w kwestii zakresów powierzchniowych robót górniczych a ponadto czy pozostawione skarpy docelowe wyrobiska na odcinku wspólnej granicy własności zachowują stateczność. Co do tezy obowiązkowego stosowania norm przywołanych w aktach prawnych: szkoły są dwie - jedna mówi, że są obowiązkowe a druga twierdzi że niekoniecznie :) Osobiście skłaniałbym się do tezy szkoły pierwszej, gdyż czy to ustawa czy to rozporządzenie regulujące jakąś "sferę szczególną" (a do takiej bez wątpienia zalicza się działalność górnicza), w których przywołane są normy - należy taki akt prawny traktować jako norma prawna obowiązują w całym zakresie. Inna, trochę dziwna sprawa - to brak sprzeciwu organu koncesyjnego wobec tak przyjętych założeń eksploatacji we wniosku koncesyjnym i w pzz. Powoływanie się na decyzję środowiskową nie do końca powinno być uznane jako argument przemawiający za możliwością eksploatacji do granic nieruchomości, gdyż decyzja ta nie jest decyzją rozstrzygającą w tej kwestii; decyzja środowiskowa ma charakter analogiczny jak decyzja o wzizt w procesie budowlanym.

Re: Pas ochronny wyrobiska

PostWysłany: 13 Lip 2022, 11:47
przez poszukiwacz
Trochę z "innej beczki", ale też w temacie pasów. Jak należałoby postąpić w następującym przypadku: koncesja na wydobywanie kopaliny wskazuje, że eksploatację złoża należy prowadzić z zachowaniem pasów ochronnych (pasy wyznaczone w złożu). Po kilku latach obowiązywania tej koncesji inny przedsiębiorca ubiega się o koncesję na działce sąsiadującej z ww. koncesją. Do wniosku dołączono porozumienie podpisane pomiędzy posiadaczem koncesji a ubiegającym się o koncesję na wydobywanie kopaliny z obu złóż do tzw. ostrej granicy. Czy w tej sytuacji posiadacz tej wcześniejszej koncesji musi zmienić koncesję, aby móc eksploatować z pasów?

Re: Pas ochronny wyrobiska

PostWysłany: 13 Lip 2022, 12:31
przez Hubert
Zmiana koncesji wydaje się niezbędna, niestety - ze wszystkimi tego konsekwencjami w postaci decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (jeśli jest wymagana).

Re: Pas ochronny wyrobiska

PostWysłany: 13 Lip 2022, 13:11
przez poszukiwacz
Hubert potwierdziłeś moje stanowisko. Dziękuję za odpowiedź.

Re: Pas ochronny wyrobiska

PostWysłany: 13 Lip 2022, 13:58
przez Hubert
Do usług ;-)

Re: Pas ochronny wyrobiska

PostWysłany: 13 Lip 2022, 14:18
przez poszukiwacz
Hubert jesteś skoro do usług to mam jeszcze jedno pytanie :-)
- czy posiadacz koncesji, będący dzierżawcą działki, na której eksploatuje złoże może wyrazić zgodę na odstąpienie od zachowania pasa ochronnego (eksploatacja to tzw. ostrej granicy dwóch złóż) czy zgodę taką musi wyrazić właściciel działki dzierżawionej?