Cofnięcie koncesji

zakręty postępowań koncesyjnych

Cofnięcie koncesji

Postprzez galena3110 » 21 Lip 2023, 13:59

Witam,

Jak w temacie urząd cofnął przedsiębiorcy koncesję bo nie wypełnił określonych w niej warunków tj. nie podjął w określonym czasie eksploatacji złoża. Mam pytanie czy gdy urząd cofnie koncesję to jest obowiązek sporządzenia dodatku rozliczającego złoże z którego nic nigdy nie wydobyto? Patrząc na Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie dokumentacji geologicznej złoża kopaliny, z wyłączeniem złoża węglowodorów na podstawie § 7 ust. 2 i 3.

2. W przypadku zaniechania lub zakończenia eksploatacji złoża kopaliny dokonuje się rozliczenia zasobów złoża kopaliny w dodatku do dokumentacji geologicznej złoża kopaliny.

3. W dodatku do dokumentacji geologicznej złoża kopaliny zamieszcza się materiały, które dokumentują powstałe
zmiany w części tekstowej, tabelarycznej i graficznej, rozliczenie zasobów złoża kopaliny oraz wyjaśnienie stwierdzonych
różnic w wielkości dokumentowanych zasobów.

Sens by to miało gdyby było wydobycie. W tym przypadku no nic się nie zmienia.
Co roku były wykonywane operaty ewidencyjne "0" do złoża i rozumiem, że w tym przypadku będzie to wystarczające?

Bardzo bym prosiła o odpowiedź i z góry za nią serdecznie dziękuję ;)
galena3110
inżynier **
 
Posty: 45
Rejestracja: 05 Lis 2015, 09:32

Re: Cofnięcie koncesji

Postprzez EURO » 25 Lip 2023, 13:46

Wspomniany par. 7.2 przewiduje "w przypadku zaniechania lub zakończenia eksploatacji..." Skoro eksploatacja nie została rozpoczęta, to ten przepis nie znajduje zastosowania. Jest też dalej idący problem, w mojej ocenie par. 7.2 rozporządzenia o dokumentacjach został wydany bez podstawy prawnej. Z art. 97.1. ustawy wynika, że rozporządzenia wykonawcze mają określić szczegółową treść dokumentacji, a nie przypadki w których taka dokumentacja (dodatek do niej) ma powstać. O tym, kiedy sporządza się dokumentację (dodatek do niej) przesądza wyłącznie ustawa. Wiem, że to trudne do strawienia dla niektórych organów administracji geologicznej, ale przepis wykonawczy (np. rozporządzenie ministra) nie może wykraczać poza podstawę określoną przez ustawę.
EURO
inżynier **
 
Posty: 47
Rejestracja: 14 Mar 2011, 11:13
firma: []

Re: Cofnięcie koncesji

Postprzez Hubert » 25 Lip 2023, 13:51

EURO napisał(a):Jest też dalej idący problem, w mojej ocenie par. 7.2 rozporządzenia o dokumentacjach został wydany bez podstawy prawnej. Z art. 97.1. ustawy wynika, że rozporządzenia wykonawcze mają określić szczegółową treść dokumentacji, a nie przypadki w których taka dokumentacja (dodatek do niej) ma powstać. O tym, kiedy sporządza się dokumentację (dodatek do niej) przesądza wyłącznie ustawa. Wiem, że to trudne do strawienia dla niektórych organów administracji geologicznej, ale przepis wykonawczy (np. rozporządzenie ministra) nie może wykraczać poza podstawę określoną przez ustawę.

W pełni się zgadzam!
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław


Wróć do koncesje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

cron