dwa złoża na jednym terenie

dwa złoża na jednym terenie

Postprzez dorotan » 10 Mar 2016, 14:09

Witam Państwa,
Na terenach należących do Skarbu Państwa zostało udokumentowane (w dalekiej przeszłości) złoże X. W czasie późniejszym (po 2013 r.) na części terenu złoża X zostało udokumentowane złoże Y (bez rozliczenia zasobów złoża X). Obecnie znalazł się inwestor, chcący eksploatować złoże X. Czy w postępowaniu dotyczącym wykonania projektu robót a następnie dodatku do dokumentacji złoża X stroną postępowania będzie właściciel informacji geologicznej zawartej w dokumentacji złoża Y?
dorotan
technik **
 
Posty: 23
Rejestracja: 06 Lis 2013, 14:03

Re: dwa złoża na jednym terenie

Postprzez idait » 11 Mar 2016, 09:10

Teoretycznie taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Czy obydwa złoża widnieją w Bilansie Zasobów Kopalin Polski? nie zdarzyło się czasem że kiedyś gdzieś po drodze złoże X zostało skreślone z Bilansu, albo Y nie zostało wpisane?
Zakładając że oba złoża widnieją w Bilansie (błąd urzędnika zatwierdzającego dokumentacje Y nie żądając rozliczenia X), to co do stron postępowania, to pgig mówi że stronami są właściciele nieruchomości na których wykonywana jest działalność, oczywiście właściciel dokumentacji Y może na podstawie KPA wykazać ze ma interes prawny i powinien być stroną postępowania. W każdym bądź razie, obawiam się, że przy sporządzaniu nowej dokumentacji X,trzeba będzie uwzględnić istnienie Y i rozliczyć zasoby złoża X uwzględniając ich ubytek na rzecz złoża Y.
idait
technik **
 
Posty: 22
Rejestracja: 14 Sie 2015, 09:39

Re: dwa złoża na jednym terenie

Postprzez dorotan » 11 Mar 2016, 09:29

Dziękuję za zainteresowanie.
Właścicielem terenu jest Skarb Państwa, a żaden z inwestorów nie posiada prawa do terenu na dzień dzisiejszy.
W bilansie istnieją oba złoża, ale wynika to prawdopodobnie z tego, iż jedna kopalina to PP a druga KN. W gruncie rzeczy chodzi jednak o te same piaski.
dorotan
technik **
 
Posty: 23
Rejestracja: 06 Lis 2013, 14:03

Re: dwa złoża na jednym terenie

Postprzez Hubert » 11 Mar 2016, 09:51

Krajowy bilans zasobów złóż kopalin nie ma żadnego znaczenia prawnego (art. 103 PGG).

postępowanie w sprawie zatw. prg:
- Stronami postępowania o zatwierdzenie projektu robót geologicznych są właściciele (użytkownicy wieczyści) nieruchomości gruntowych, w granicach których mają być wykonywane roboty geologiczne (art. 80 ust. 3 PGG),
- fakt posiadania prawa do korzystania z inf. geol. w zakresie złoża Y nie mieści się w powyższym katalogu, więc Y musiałby nagimnastykować się, by wykazać interes prawny na podstawie art. 28 KPA (np. cel robót geologicznych obejmuje lepsze udokumentowanie złoża Y).

postępowanie w/s zatw. dokumentacji złożowej:
- stronami są podmioty posiadające interes prawny (art. 28 KPA),
- jeśli dokumentacja dotyczy choćby części złoża Y, to Y przysługiwałby status strony.

Poza powyższymi postępowaniami pozostaje sprawa prawidłowości wydzielenia złoża Y - czy odbyło się to faktycznie w procedurze wydzielenia (czyli za zgodą podmiotu, któremu przysługiwało prawo do korzystania z inf. geol. do X, a może nawet prawo do inf. geol. do X)? W braku takiej zgody decyzja zatw. dokumentację Y byłaby obarczona wadą.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 943
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: dwa złoża na jednym terenie

Postprzez dorotan » 11 Mar 2016, 10:10

Dziękuję za odpowiedź. Wiedziałam, że na skarbnicy wiedzy Państwa się nie zawiodę :-)
dorotan
technik **
 
Posty: 23
Rejestracja: 06 Lis 2013, 14:03


Wróć do dokumentacje złożowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron