Dokumentacja złoża w kategorii D

Dokumentacja złoża w kategorii D

Postprzez dorotan » 24 Wrz 2018, 16:20

Witam Państwa,
Czy można udokumentować złoże bez wykonywania robót geologicznych (czyli bez projektu robót geologicznych) i bez badań geofizycznych w najniższej kategorii.
Dodam, że jest to szczególny rodzaj regularnego złoża o wyraźnej morfologii. Pozdrawiam
dorotan
technik **
 
Posty: 23
Rejestracja: 06 Lis 2013, 14:03

Re: Dokumentacja złoża w kategorii D

Postprzez aszw » 24 Wrz 2018, 19:55

Teoretycznie można - pytanie tylko czy jest sens. Dokumentacja w takiej kategorii uszczegółowienia stanowić będzie bardziej o fakcie występowania kopaliny niż o jej konkretnych zasobach, parametrach czy nawet obszarze występowania. Przydatność takiej dokumentacji dla celów gospodarczych będzie raczej tylko prognostyczna jako ewentualna baza do dalszego uszczegółowienia rozpoznania.
Ja osobiście nigdy się nie spotkałem z takim opracowaniem - "najsłabsza" jaką miałem w obróbce była w kat. C2.
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 163
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

Re: Dokumentacja złoża w kategorii D

Postprzez dorotan » 24 Wrz 2018, 20:53

Zdaję sobie z tego sprawę. Dokumentowanie w najniższej kategorii mogłoby mieć na celu np. "rezerwację" terenu dla jego udokumentowania w wyższej kategorii w dłuższym okresie czasu.
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
dorotan
technik **
 
Posty: 23
Rejestracja: 06 Lis 2013, 14:03

Re: Dokumentacja złoża w kategorii D

Postprzez tomala » 25 Wrz 2018, 09:18

Witajcie
Niestety musisz pamiętać, że udokumentowanie złoża na określonym terenie nie jest tożsame z jego "rezerwacją". Bo wystarczy, że Ty udokumentujesz a ktoś inny podpisze umowę dzierżawy z właścicielem gruntu i Twoja dokumentacja nadaje się do Twojego archiwum i ewentualnego odkupienia za 3 lata od Skarbu Państwa przez podmiot który ma prawo do gruntu. Lepiej zadbać o dobrą umowę dzierżawy.
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: Dokumentacja złoża w kategorii D

Postprzez aszw » 25 Wrz 2018, 09:30

Sądzę, że chodziło bardziej o "rezerwację" w sensie planistycznym.
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 163
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

Re: Dokumentacja złoża w kategorii D

Postprzez realista » 04 Paź 2018, 08:48

Proszę jednak pamiętać, że tak rozumiana "rezerwacja" nie pozostaje obojętna dla właściciela nieruchomości i samorządu terytorialnego. Zakładając, że takowa dokumentacja zostanie zatwierdzona przez organ administracji geologicznej (?) organowi samorządu terytorialnego nie pozostaje nic innego jak tylko uwzględnić byt takowego złoża w dokumentach planistycznych (studium i mpzp); sytuacja taka może spowodować pewnego rodzaju ograniczenie prawa własności dla właściciela nieruchomości (np. poprzez brak możliwości zabudowy). W takim przypadku mogą powstać roszczenia właściciela z tytułu utraty wartości nieruchomości - o których mowa w przepisach dotyczących zagadnień zagospodarowania przestrzennego.
Odrębną kwestią pozostaje wątpliwość czy dokumentacja geologiczna opracowana bez jakichkolwiek robót geologicznych (pomijając brak projektu, badań, opinii samorządu terytorialnego, ewentualnego planu ruchu itd.) ma sens oraz czy powinna zostać przyjęta i zatwierdzona przez organ administracji geologicznej ?.
realista
generał *
 
Posty: 327
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG


Wróć do dokumentacje złożowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron