Strona 1 z 1

projekt robót geologicznych a art. 7 PGG

PostWysłany: 24 Maj 2013, 08:01
przez Hubert
Ciekawą tezę (z którą się nie zgadzam :)) zawarł WSA w Łodzi w nowym wyroku z dn. 25 IV 2013 r.:
"Skarżący zamierza realizować roboty geologiczne na terenie działek nr 1482/2, 1483/5 i 1484/4 w miejscowości C. Zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy C. teren działek, na których planowane są roboty stanowi obszar gruntów rolnych. Nadto w bliskim sąsiedztwie znajduje się zabudowa zagrodowa oraz droga gminna G3, wzdłuż której systematycznie rozwija się zabudowa zagrodowa oraz mieszkaniowa, jednorodzinna. Prowadzenie robót geologicznych na działkach nr 1482/2, 1483/5 i 1484/4 jest zatem niezgodne z przeznaczeniem tego terenu wynikającym ze studium. Istnieje sprzeczność planowanych robót z zapisami studium gdyż działki, na których miałyby być realizowane roboty geologiczne są gruntami rolnymi. Według studium na obszarze działek wskazanych przez skarżącego nie jest możliwe prowadzenie robót geologicznych. Skoro zatem na wymienionych działkach w studium nie przewiduje się prowadzenia robót geologicznych to uzasadnione było negatywne zaopiniowanie przez organy administracji projektu prowadzenia takich robót przez skarżącego".

Zwróćcie uwagę, że Sąd wymaga "zgodności" ze studium uwarunkowań, a nie - jak stanowi art. 7 - nienaruszania postanowień studium. Co więcej, dla Sądu istotne jest również otoczenie (nie tylko przeznaczenie samej działki), co wydaje się wykraczać poza art. 7 PGG.
Poza tym wydaje mi się, że wykonywanie robót geologicznych służących udokumentowaniu złoża piasku w kategorii C1 nie naruszy możliwości prowadzenia działalności rolnej. Oczywiście inaczej byłoby w przypadku eksploatacji, ale w stanie faktycznym, w którym orzekał WSA w Łodzi, chodziło wyłącznie o zatwierdzenie projektu robót geologicznych.

Re: projekt robót geologicznych a art. 7 PGG

PostWysłany: 24 Maj 2013, 14:55
przez realista
- no cóż sądy są niezawisłe ..., ale i niestety omylne ...
- w pełni podzielam Twoje odmienne zdanie w tej kwestii; a swoja drogą ciekawe jakie byłoby stanowisko składu orzekającego kiedy to projekt zostałby zatwierdzony, prace geologiczne zrealizowane a w ich konsekwencji udokumentowane zostało złoże ?
- jest jeszcze inne - poniekąd ciekawe - rozwiązanie: a mianowicie zamiast projektu robót geologicznych można z powodzeniem bez niczego takowe roboty prowadzic niby na potrzeby wykorzystania ciepła ziemi a w ich ramach wykonać wszelkie niezbedne badania itd. - potwierdzając tym samym lub nie istnienie złoża; powiem więcej: ciekawe co zrobiłby organ administracji geologicznej kiedy na tej podstawie przedłożona zostałaby dokumentacja geologiczna ?

Re: projekt robót geologicznych a art. 7 PGG

PostWysłany: 24 Maj 2013, 23:19
przez Hubert
WSA w Łodzi rozpatrywał więcej ciekawych spraw. O ile na gruncie starego PGG z 1994 można było faktycznie przyjmować, że niezgodność działalności wydobywczej z mpzp jest zasadna (a zatem wyroki utrzymujące odmowy koncesji są w pełni zgodne z prawem), o tyle wydaje się, że nowe PGG (art. 7) powinny nieco zliberalizować linię orzecznictwa w tym zakresie.
Natomiast najbardziej niezrozumiałym dla mnie jest fakt, że owej "zgodności" ze studium (czy mpzp) oczekuje się także od działalności geologicznej.
O kilku orzeczeniach z lat 2009-2011 piszę tutaj i tutaj. Jednym z opisanych przypadków jest sprawa przedsiębiorcy, któremu "pozwolono" udokumentować złoże (pozyskał koncesję na poszukiwanie/rozpoznawanie złoża piasku), ale odmówiono uzgodnienia koncesji na eksploatację z racji niezgodności z mpzp. Sąd wytknął wtedy przedsiębiorcy, że to w jego interesie jest sprawdzić - i to przed przystąpieniem do ponoszenia jakichkolwiek kosztów - czy mpzp dopuszcza w ogóle działalność górniczą na danym terenie.

Re: projekt robót geologicznych a art. 7 PGG

PostWysłany: 25 Maj 2013, 09:12
przez realista
- takich spraw i wątków jest nie tyle dużo co bardzo dużo; powiem tak: jeśli ktoś narzeka na organy nadzoru górniczego i twierdzi, że to one są hamulcem działalności to w mojej opinii taki ktoś nie wie o czym mówi ... (przy rzeczywiście niekiedy absurdalnym podejściu tychże organów do spraw); ja nie mam żadnej wątpliwości, że główną barierą administracyjną jest planowanie przestrzenne i postępowanie środowiskowe; o ile planowanie zostało troszkę zweryfikowane do 2 lat to w dalszym ciągu uzyskanie decyzji środowiskowej bywa niekiedy "neverending story" a najgorsze jest to, że przeciwnicy działalności górniczej mogą bezkarnie opóźniać takowe postępowanie - posługując się niekidy fałszywymi oświadczeniami i wymyślaniem niestworzonych historii ...

Re: projekt robót geologicznych a art. 7 PGG

PostWysłany: 25 Maj 2013, 19:22
przez Jolka
Przychodzi mi do głowy tylko jedno słowo na ten wyrok sądu: paranoja :lol:
Zgadzam się z realistą - to przede wszystkim na etapie planowania przestrzennego i uzgadniania koncesji przez gminy proces dostaje w łeb zanim dobrze się rozwinie. Tylko u mnie na powiecie mam takie 4 "wiszące" koncesje bo gmina ma wszelakie możliwe problemy i różnorakie podejście do odczytu zapisów planu czy studium albo bezskutecznie próbuje je zmienić. Jakoś nie mam złudzeń że większość z gmin nadal szuka wyraźnej zgodności z zapisami, a nie "nie naruszenie przeznaczenia nieruchomości". Może boja się uznaniowości i związanej z nią decyzyjności? /Mogę podać wiele powodów mi znanych ale musiałabym być zlośliwa :D