Strona 1 z 1

Cel zamierzonych robót a sposób jego osiągnięcia

PostWysłany: 19 Wrz 2014, 08:48
przez poszukiwacz
Jak należy postąpić w przypadku, gdy zamierzone roboty geologiczne w ocenie starosty nie są w stanie dostarczyć "materiału" do sporządzenia dokumentacji geologicznej spełniającej wymagania określone w rozporządzeniu? Czy należy odmówić zatwierdzenia tego projektu, czy też wezwać do złożenia wyjaśnień bądź uzupełnienia projektu. Czy należy tu się podpierać art. 158 Pgig?

Re: Cel zamierzonych robót a sposób jego osiągnięcia

PostWysłany: 11 Sty 2015, 00:39
przez Hubert
Z art. 158 zastosowanie znalazłby raczej pkt 1 niż pkt 2.
Ponieważ projekt robót geologicznych podlega zatwierdzeniu decyzją administracyjną (pomijam wyjątki dla geotermii i nowość-geofizykę dla węglowodorów), to sam dokument nie tylko może, ale i powinien być oceniany przez organ. Jeśli istnieją podstawy do przypuszczenia, że zamierzone roboty nie pozwolą na osiągnięcie zakładanego celu, czy też projekt jest wewnętrznie sprzeczny albo też w jakikolwiek inny sposób jest niezgodny z przepisami ustawy, rozporządzenia lub stanem wiedzy geologicznej, wówczas organ winien żądać wyjaśnień lub przeprowadzać dowody (np. opinię biegłego) w celu wyjaśnienia stanu sprawy. Jeśli pomimo przeprowadzenia wszelkich możliwych czynności okazuje się, że projekt dalej nie spełnia ww. wymogów, wówczas organ winien wydać decyzję odmowną, szczegółowo uzasadniając wydane rozstrzygnięcie.

Re: Cel zamierzonych robót a sposób jego osiągnięcia

PostWysłany: 28 Sie 2023, 15:22
przez poszukiwacz
Czy aby odmówić zatwierdzenia projektu robót geologicznych na podst. art. 80 ust. 7 pkt 3) P.g.g., który mówi: "Organ administracji geologicznej odmawia zatwierdzenia projektu robót geologicznych, jeżeli rodzaj i zakres projektowanych robót geologicznych oraz sposób ich wykonania nie odpowiadają celowi tych robót" wystarczy, że w ocenie organu tylko zakres projektowanych robót nie odpowiada celowi tych robót? Konkretnie problem polega na tym, że przedłożony projekt robót geologicznych nie przewiduje pobrania wód podziemnych do badań bakteriologicznych i ich przeprowadzenia. W wyniku prac ma powstać Dokumentacja hydrogeologiczna określająca warunki hydrogeologiczne w związku z zamierzonym wykonywaniem przedsięwzięć mogących negatywnie oddziaływać na wody podziemne, w tym powodować ich zanieczyszczenie i zgodnie z rozporządzeniem część graficzna ww. dokumentacji zawiera wyniki badań fizyczno-chemicznych i bakteriologicznych wody. W projekcie uwzględniono jedynie badania fizyczno-chemiczne, a inwestor upiera się, że bakteriologiczne nie są potrzebne. W ocenie organu bez badań bakteriologicznych nie będzie możliwości zatwierdzenia dokumentacji. Zatem na tym etapie należy odmówić zatwierdzenia projektu?