Strona 1 z 1

Projekt, a dokumentacja.

PostWysłany: 17 Gru 2014, 15:48
przez Gosia
Witam,
proszę o podpowiedź w następującej sprawie.
W 2011r. została wykonana studnia bez projektu robót geologicznych i żadnych zgłoszeń.W 2014r. inwestor przynosi do starosty dokumentację hydrogeologiczną tej studni, celem jej zatwierdzenia, w domyśle legalizacji. Co powinien zrobić organ, w takiej sytuacji? Zatwierdzić dokumentację, czy nie. Czy są jakieś konsekwencje wykonania studni bez projektu ? Wykonanie studni miało miejsce w 2011r., czyli stosujemy prawo z 1994r. :)

Re: Projekt, a dokumentacja.

PostWysłany: 18 Gru 2014, 10:05
przez Hubert
Jestem w rozjazdach, bez dostępu do przepisów, ale zastanowiłbym się nad takim scenariuszem:
a) jeśli dokumentacja jest poprawna-zawierdziłbym,
b) naliczyłbym opłatę podwyższoną za prowadzenie robót bez koncesji, jeśli prace te podlegały koncesjonowaniu i spełnione są warunki z art. 85a starej ustawy,
c) prawo wyłączności na korzystanie z informacji geologicznej przysługuje (jeśli dobrze pamiętam) tylko temu, kto sfinansował prace i wykonał je na podstawie odpowiedniej decyzji (=koncesyjnej). Jeśli nie było odpowiedniej koncesji, to nie ma prawa wyłączności (zob. art. 47 starej ustawy),
d) sprawdziłbym, czy nie przedawniło się wykroczenie z art. około 120 (nie pamiętam numeru); jeśli wykroczenie nie jest przedawnione, to droga do sądu karnego jest otwarta.

Re: Projekt, a dokumentacja.

PostWysłany: 22 Gru 2014, 09:45
przez poszukiwacz
A czy dokumentację geologiczną, która nie była poprzedzona projektem robót geologicznych należy potraktować jako powstałą w wyniku działań niezgodnych z prawem?

Re: Projekt, a dokumentacja.

PostWysłany: 22 Gru 2014, 10:13
przez Hubert
Nie, jeśli:
a) nie wykonywano robót geologicznych, oraz
b) powstała w wyniku prac geologicznych (cel=służy rozpoznaniu budowy geologicznej kraju), oraz
c) nie obejmuje poszukiwania/rozpoznawania kopalin wymienionych w art. 10 ust. 1.

Jeśli na wszystkie 3 pytania masz odpowiedź TAK, to znak, że nie był potrzebny projekt robót geologicznych. W przeciwnym wypadku należy uznać, że PRG był potrzebny, a to oznacza, że dokumentację sporządzono bez wymaganego ZATWIERDZONEGO projektu robót geologicznych (chyba, że geotermia-wtedy wystarczy zgłoszenie).
Wiem, że jest to mało praktyczne, bo narażamy się na słuszny zarzut geologów, że można grzebać w ziemi w innym celu niż wykonywanie prac geologicznych (np. wykonywanie prac archeologicznych czy budowlanych), a przy okazji - natrafić na złoże. W takim przypadku trzeba sięgnąć po rozsądek, a nie po przepisy ;).

Re: Projekt, a dokumentacja.

PostWysłany: 22 Gru 2014, 11:44
przez poszukiwacz
W moim konkretnie przypadku mamy do czynienia z dokumentacją geologiczno-inżynierską sporządzoną na potrzeby posadowianie obiektu budowlanego. Dokumentację tę sporządzono w oparciu o wiercenia geotechniczne wykonane w 2012 r. oraz jedno wykonane we wrześniu 2014 r. (wraz z sondowaniem, poborem próbek gruntów i wody do badań laboratoryjnych). Wg mnie w tym przypadku projekt robót powinien być, bowiem w karcie informacyjnej dokumentacji wykazano wszystkie ww. wiercenia w pozycji "LICZBA WYKONANYCH WIERCEŃ". Ponadto w dokumentacji zawarty jest rozdział: OCENA ZAKRESU WYKONANYCH BADAŃ TERENOWYCH, w którym przedstawiono zestawienie prac terenowych i laboratoryjnych wykazując te wszystkie otwory. Zgodnie z art. 21 rozporządzenia w sprawie dokumentacji hydrogeologicznej i dokumentacji geologiczno-inzynierskiej dokumentacja zawiera: "ocenę zakresu badań terenowych i laboratoryjnych wykonywanych dla ustalenia warunków geologiczno-inzynierskich z uwzględnieniem kategorii geotechnicznej projektowanego obiektu budowlanego". Skoro zatem ww. rozdziale jako prace terenowe i laboratoryjne służące ustaleniu warunków geol-inż. wykazano przedmiotowe wiercenia i analizy wykonane w oparciu o próbki pobrane w 2014 r., to prace te powinny być wykonane w oparciu o projekt robót.

Re: Projekt, a dokumentacja.

PostWysłany: 22 Gru 2014, 14:23
przez Hubert
Masz rację:
Wiercenia=roboty geologiczne=konieczne zatwierdzenie projektu robót geologicznych.

Re: Projekt, a dokumentacja.

PostWysłany: 29 Sty 2015, 13:37
przez poszukiwacz
Amadeus, a skoro zatwierdzenia projektu nie było, a przedłożona dokumentacja nie spełnia wymagań to wydajemy decyzję odmawiającą jej zatwierdzenia? Czy należałoby ewentualnie wezwać do wyjaśnień dlaczego wiercenia wykonano bez projektu, czy od razu odmówić zatwierdzenia? Poza tym czy w takim postępowaniu należy stosować KPA art. bodajże 10, mówiący, że przed wydaniem decyzji strona ma prawo wypowiedzieć się i zapoznać co do zebranych materiałów, dowodów. Z czym w takim przypadku ma się zapoznać strona? z przedłożoną dokumentacją?

Re: Projekt, a dokumentacja.

PostWysłany: 29 Sty 2015, 15:27
przez Hubert
Obowiązkiem organu jest wyjaśnić wszystkie okoliczności sprawy, przy czym może tego dokonać oceniając materiał zebrany w sprawie, bez konieczności żądania dotychczasowych wyjaśnień. Jeśli organ ocenił, iż dokumentacja powstała w wyniku robót geologicznych, to może ją uznać za powstałą w wyniku działań niezgodnych z prawem i na podstawie art. 93 ust. 3 PGG odmówić, bez żądania dodatkowych wyjaśnień (robota geologiczna jest robotą i wyjaśnienia strony nic tutaj nie wniosą). Można oczywiście mimo wszystko wezwać stronę do wyjaśnień - w przypadkach tego wymagających, np. w dokumentacji powołane są wyniki robót geologicznych wykonanych przez inny podmiot itd. Może się również zdarzyć, iż strona dokumentuje stare roboty geologiczne, na które posiadała zatwierdzony projekt robót geologicznych.
Ja bym zrobił tak - jeśli z lektury dokumentacji wynika wprost, że wykonano roboty bez prg, to odmówiłbym bez wezwania, natomiast jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, wówczas wezwałbym do złożenia wyjaśnień.
Zasadę czynnego udziału strony w postępowaniu należy stosować zawsze; wyznaczyłbym stronie termin do zapoznania się ze zgromadzonym w sprawie materiałem i do złożenia ewentualnych nowych wniosków dowodowych czy twierdzeń.

Re: Projekt, a dokumentacja.

PostWysłany: 02 Lut 2015, 16:17
przez poszukiwacz
Amadeus, a czy z prawnego punktu widzenia można odmówić zatwierdzenia takiej dokumentacji z dwóch powodów? Po pierwsze, że powstała w wyniku działań niezgodnych z prawem (bez projektu robót), a po drugie dlatego, że nie odpowiada wymaganiom prawa?

Re: Projekt, a dokumentacja.

PostWysłany: 03 Lut 2015, 11:16
przez Hubert
Jak najbardziej, będzie to świadczyło o dogłębnym zbadaniu sprawy przez organ.