Pobór próbek

Pobór próbek

Postprzez Gosia » 16 Lut 2015, 15:28

Zgodnie z art. 81 ust. 3 ustawy Pgig o zamierzonym poborze próbek w wyniku robót geologicznych podmiot, który uzyskał decyzję o zatwierdzeniu projektu robót geologicznych, zawiadamia na piśmie organ i państwową służbę geologiczną, w terminie 7 dnia przed zamierzony poborem próbek.
Czy ten zapis oznacza, że podmiot który uzyskał decyzję starosty o zatwierdzeniu projektu robót geologicznych, np. na rozpoznanie złoża, ma obowiązek takiego zgłoszenia?
Gosia
inżynier *
 
Posty: 30
Rejestracja: 16 Sty 2014, 12:09

Re: Pobór próbek

Postprzez Hubert » 16 Lut 2015, 15:45

Tak. Potrzeba wprowadzenia tego przepisu wynika z doświadczeń z "łupkami", ale ustawodawca zafundował nam wszystkim dodatkowy obowiązek. Nie widzę przeszkód, by zawiadomienia o zamiarze pobrania próbek dokonać jednocześnie z zawiadomieniem o zamiarze rozpoczęcia wykonywania robót geologicznych.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 943
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Pobór próbek

Postprzez tomala » 17 Lut 2015, 00:04

czy to znaczy, że bez takiego zgłoszenia organ koncesyjny nie powinien zatwierdzić dokumentacji geologicznej stworzonej na podstawie pobranych bez zgłoszenia próbek. I jak ma się ten zapis do zgłoszenia wykonania projektu robót geologicznych jeszcze w starym 2014 roku ale same roboty wykonane w pierwszych tygodniach nowego roku?
Pozdrawiam
tomala
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: Pobór próbek

Postprzez geologMNP » 17 Lut 2015, 07:55

Czytajac art. 81 ust. 3 ustawy obowiązującej od 2015r w świetle zapisów zawartych w treści art. 81 ust. 1 oraz art. 80 moim zdaniem wynika, ze obowiązek wynikający z treści art. 81 ust. 3 tj. zawiadomienie na piśmie o zamierzonym poborze próbek nie dotyczy projektów robót geologicznych, których wykonanie nie wymaga uzyskania koncesji a roboty geologiczne w nim zawarte wykonuje sie tylko w oparciu o decyzję zatwierdzajacą ten projekt wydaną przez właściwy organ agministracji geologicznej.
geologMNP
górnik **
 
Posty: 7
Rejestracja: 08 Sty 2015, 14:51
firma: Urzad

Re: Pobór próbek

Postprzez Gosia » 17 Lut 2015, 11:49

Moim zdaniem jest odwrotnie.
Art. 81 ust. 3 - mówi, że o zamierzonym poborze próbek podmiot, o którym mowa w ust. 1 zawiadamia organ i państwową służbę.
Art. 81 ust. 1 - mówi, iż tym podmiotem jest ten, kto uzyskał koncesję albo decyzję o zatwierdzeniu projektu robót geologicznych. Inaczej mówiąc wszyscy. Zarówno podmiot, którego projekt robót geologicznych wymaga uzyskania koncesji jak i podmiot, którego projekt robót geologicznych nie wymaga uzyskania koncesji, tylko decyzji o jego zatwierdzeniu.

Mam jeszcze taką niepewność. Czy do próbek, których pobór wymaga zawiadomienia organów można zaliczyć próbki wody pobrane z wykonanej studni, na podstawie projektu robót geologicznych?
Gosia
inżynier *
 
Posty: 30
Rejestracja: 16 Sty 2014, 12:09

Re: Pobór próbek

Postprzez Hubert » 17 Lut 2015, 12:30

tomala napisał(a):czy to znaczy, że bez takiego zgłoszenia organ koncesyjny nie powinien zatwierdzić dokumentacji geologicznej stworzonej na podstawie pobranych bez zgłoszenia próbek.

Art. 93 ust. 3 PGG:
3. Jeżeli dokumentacja geologiczna, o której mowa w art. 88 ust. 2 pkt 1-3, nie odpowiada wymaganiom prawa albo powstała w wyniku działań niezgodnych z prawem, właściwy organ administracji geologicznej odmawia jej zatwierdzenia.

:-(

tomala napisał(a):I jak ma się ten zapis do zgłoszenia wykonania projektu robót geologicznych jeszcze w starym 2014 roku ale same roboty wykonane w pierwszych tygodniach nowego roku?

Jeśli pobierałeś próbki w nowym roku, to należałoby chyba zastosować nowe przepisy. :-(
Hubert
dozór forum
 
Posty: 943
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Pobór próbek

Postprzez **k2** » 10 Wrz 2015, 21:05

Czy jest już znane jakiekolwiek stanowisko czy przy zatwierdzaniu projektu robót geologicznych, nie wymagających koncesji (np. projekt robót geol. wykon. dla ustalenia warunków posadawiania obiektów bud.), też wymagane jest zawiadomienie o poborze próbek? Jak w praktyce to wygląda?
**k2**
aspirant
 
Posty: 1
Rejestracja: 10 Wrz 2015, 20:35

Re: Pobór próbek

Postprzez Hubert » 10 Wrz 2015, 21:15

W przepisach trudno znaleźć wyjątek od zasady powiadamiania o zamiarze poboru próbek. :(
Hubert
dozór forum
 
Posty: 943
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Pobór próbek

Postprzez Onyx » 11 Wrz 2015, 09:38

Czyli, jak dobrze rozumiem, jeśli wpłynęło do mnie zawiadomienie o zamiarze rozpoczęcia robót geologicznych (od podmiotu, który uzyskał decyzję zatwierdzająca projekt robót), ale nie wpłynęło zawiadomienie o zamierzonym poborze próbek, nie mogę zatwierdzić później przedłożonej dokumentacji geo.-inż., tak?
Onyx
aspirant
 
Posty: 1
Rejestracja: 11 Wrz 2015, 09:30

Re: Pobór próbek

Postprzez Hubert » 21 Wrz 2015, 10:29

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak potraktujemy zwrot z art. 93 ust. 3 PGG: "powstała w wyniku działań niezgodnych z prawem". Czy brak zawiadomienia o poborze próbek oznacza, że pobór próbek, a następnie dokumentacja zostały dokonane niezgodnie z prawem?
Można pewnie znaleźć uzasadnienie "na tak" i "na nie". Ja bym jednak - pokrętnie stosując konstytucyjną zasadę proporcjonalności - interpretował to w ten sposób, że brak zawiadomienia o poborze próbek nie stanowi o tym, że dokumentacja powstała w wyniku działań niezgodnych z prawem. Czym innym dokumentacja, czym innym jest dokonanie robót geologicznych.
Jednakże to tylko jedno z dwóch możliwych rozwiązań w sprawie. ;)
Hubert
dozór forum
 
Posty: 943
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław


Wróć do projekty robót geologicznych

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron