Zatwierdzenie projektu a stan prawny nieruchomości

Zatwierdzenie projektu a stan prawny nieruchomości

Postprzez poszukiwacz » 25 Lut 2016, 20:05

Witam,
Może ktoś spotkał się z następującym problemem: do starosty wpłynął wniosek o zatwierdzenie projektu robót geol.(udokumentowanie złoża piasku). Projektowane roboty mają być prowadzone na 4 działkach. Dwie z nich są własnością wnioskodawcy, dwie zaś jak wynika z informacji zawartej we wniosku są dzierżawione. Z informacji uzyskanych przez organ wynika, że umowa dzierżawy została zawarta kilka lat temu i ówczesny właściciel działek już nie żyje. Dla nieruchomości tej nie jest prowadzona księga wieczysta, poza tym najprawdopodobniej nie przeprowadzono postępowania spadkowego, zatem nieruchomość ta ma nieuregulowany stan prawny. Jak w takiej sytuacji prowadzić postępowanie o zatwierdzenie projektu robót geol., skoro zgodnie z PGiG stronami postępowania są właściele nieruchomości w granicach, których mają być prowadzone roboty, a właściciele przedmiotowej nieruchomości są nieustaleni?
poszukiwacz
dyrektor **
 
Posty: 142
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Zatwierdzenie projektu a stan prawny nieruchomości

Postprzez idait » 29 Lut 2016, 10:01

Tu poruszone są dwa problemy:
1. Sprawa :prawa wnioskodawcy do nieruchomości gdzie ma być prowadzona działalność", wprawdzie interpretacje są różne w literaturze, częściej jednak spotkać się można z interpretacją (także ze strony organów) że wnioskodawca w momencie składania wniosku nie musi takim prawem dysponować (problem już poruszany na tym forum),
2. Natomiast sprawa druga, obecni właściciele. Zgodnie z art 24 pgig na wnioskodawcy spoczywa obowiązek wskazania właścicieli nieruchomości gdyż jest to w jego interesie (z kimś musi później podpisać umowę dzierżawy). Moim zdaniem, jeśli organ stwierdził tu niezgodność ze stanem faktycznym, powinien wezwać wnioskodawce do uzupełnienia wniosku pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia jako niekompletnego.
No niestety, takie sytuację się zdarzają, sam miałem sytuację że w trakcie postępowania koncesyjnego okazało się że tuz przed złożeniem wniosku zmarł właściciel działki, a spadkobierców było kilku. Na szczęście działka nie była wielka i do rozpoznawania złoża można było się przesunąć na sąsiednią. Wymagało to zmiany wniosku i projektu robót.
idait
technik **
 
Posty: 22
Rejestracja: 14 Sie 2015, 09:39

Re: Zatwierdzenie projektu a stan prawny nieruchomości

Postprzez EURO » 01 Mar 2016, 15:13

Ale czy art. 24 prgg dotyczy zatwierdzania projektu (niekoncesjonowanych) robót geologicznych ?
EURO
inżynier **
 
Posty: 45
Rejestracja: 14 Mar 2011, 11:13
firma: []

Re: Zatwierdzenie projektu a stan prawny nieruchomości

Postprzez idait » 07 Mar 2016, 08:47

no racja, art. 24 ma zastosowanie tylko do wniosków koncesyjnych, prg maja umocowanie w art. 80. Tu niestety wkraczamy na pole KPA, zgodnie z którym fakty znane organowi z urzędu nie muszą być udowadniane przez wnioskodawcę. Ewidencje gruntów i nieruchomości prowadzi starosta wi8ęc jest to fakt mu znany. Co w przypadku gdy nie ustalony jest właściciel? niestety to pytanie wykracza poza pgig. można się posiłkować rozwiązaniami jakie są stosowane w innych "prawach", np w prawie budowlanym, a tam niestety obowiązek ustalenia właścicieli spoczywa na organie prowadzącym postępowanie (np. http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/art ... ruchomosci - sorry za spam :)
idait
technik **
 
Posty: 22
Rejestracja: 14 Sie 2015, 09:39


Wróć do projekty robót geologicznych

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron