Wykonanie PRG na złożu udokumentowanym w kat. C2

Wykonanie PRG na złożu udokumentowanym w kat. C2

Postprzez galena3110 » 31 Sty 2020, 18:43

Witam,

Dostałam za zadanie wykonać PRG na obszarze jednej działki. ALE wg Mapy geośodowiskowej Polski, portalu Midas dana działka jak i sąsiednie wchodzą w obręb złoża, które jest udokumentowane w kat. C2. W portalu Infogeoskarb właścicielem do informacji geologicznej jest Skarb Państwa. Czy ktoś zdecydowanie bardziej doświadczony może mi podpowiedzieć co robi się w takim przypadku? Czy to jest sytuacja gdzie należy złożyć Wniosek o udostępnienie informacji geologicznej za wynagrodzeniem itp ??? Czy w ogóle można robić Projekt jak złoże jest już udokumentowane? PRG wykonany ma zostać pod kątem udokumentowania złoża w kat C1.

Pozdrawiam.
galena3110
inżynier **
 
Posty: 43
Rejestracja: 05 Lis 2015, 09:32

Re: Wykonanie PRG na złożu udokumentowanym w kat. C2

Postprzez Hubert » 08 Lut 2020, 13:25

- możesz robić nowe wiercenia (=nowy projekt) na już udokumentowanym złożu,
- w swoim projekcie musisz opisać wyniki wcześniejszych badań prowadzonych na złożu.

I tu jest zagwozdka - czy przytoczenie wyników badań, które stanowią informację geologiczną, wymaga prawa do korzystania z informacji geologicznej, czy nie? W mojej ocenie - tak, ale dość powszechna praktyka, szczególnie zauważalna w działalności starostów powiatów i marszałków województw, polega na możliwości wykorzystywania danych geologicznych bez ustanawiania prawa do korzystania z informacji geologicznej, szczególnie poprzez ponowne dokumentowanie złóż kopalin lub wód (w wyniku ponownych robót geologicznych). Wydaje się jednak, że taka praktyka stoi w sprzeczności z przepisami art. 99, czyniąc iluzorycznym np. prawo wyłączności do korzystania z informacji geologicznej, o którym mowa w art. 99 ust. 3 pr.geol. Niemniej u wielu marszałków i starostów to przechodzi.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 943
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Wykonanie PRG na złożu udokumentowanym w kat. C2

Postprzez galena3110 » 02 Mar 2020, 13:10

Ok., napiszę może komuś się przyda ;)

Opisałam w PRG wszystko jak to możliwe w rozdziale "Omówienie wyników badań przeprowadzonych wcześniej robót geologicznych (...)" dane wzięłam z MIDASA oraz InfoGeoSkarbu. Wszystko przeszło na tym etapie, ale musiałam dopisać w PRG informację, że w związku z zaistniałą sytuacją polegającą na udokumentowaniu złoża "X" na złożu "X" koniecznym będzie wykonanie przez Przedsiębiorcę dodatku do Dokumentacji (...) X (czyli tego złoża udokumentowanego w kat C2) celem ustalenia aktualnych zasobów złoża oraz jego granic. I dopiero na tym etpie będę musiała się ubiegać o informację geologiczną. Ten dodatek trzeba będzie wykonać mniej więcej na równi z Dokumentacją geologiczną, która powstanie na podstawie PRG.

Pozdro :mrgreen:
galena3110
inżynier **
 
Posty: 43
Rejestracja: 05 Lis 2015, 09:32


Wróć do projekty robót geologicznych

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron