Strona 1 z 3

koncesja o brak decyzji o wyłączeniu z prod rolniczej

PostWysłany: 26 Sie 2013, 14:01
przez zuzanna
Wobec niespójności w przepisach regulujących prowadzenie eksploatacji na gruntach rolnych tematem wartym dyskusji jest prowadzenie tego typu działalności na terenach gdzie nie ma miejscowego planu. Stary plan który utracił ważność w przypadku który chce poddać analizie przewidywał na danym obszarze tereny rolne, aktualnego planu gmina nie posiada, przedsiębiorca eksploatuje zaś od około 2001 roku na podstawie koncesji, zaopiniowanej pozytywnie przez gminę na podstawie studium. W momencie gdy przedsiębiorca wnioskuje o decyzję o zakończeniu rekultywacji wychodzi że eksploatował przez tyle lat bez decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej ( klas III ). Czy uznać że skoro jest koncesja zaopiniowana przez gminę (ale na podstawie studium) to teren miał zgodę na zmianę przeznaczenia? Przepisy i orzecznictwo mówi inaczej ale różne uregulowanie kwestii w poszczególnych ustawach sprawia problem praktyczny.
Inny przypadek przedsiębiorca chce ustalić kierunek rekultywacji, coś wiadomo że już jest w terenie po czym okazuje się że też nie posiada decyzji o wyłączeniu
z produkcji rolniczej, aktualnego planu tez nie ma a w starym tereny rolne. Co w takiej sytuacji zrobić naliczyć karę z art. 28 ust 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i nakazać natychmiastowa rekultywacje terenu i w konsekwencji zamknąć możliwość eksploatacji złoża? Koncesja jest aktualna, zaopiniowana przez gminę na podstawie studium.

Re: koncesja o brak decyzji o wyłączeniu z prod rolniczej

PostWysłany: 26 Sie 2013, 14:12
przez Hubert
Przepisy ustaw: PGG oraz o ochronie gruntów rolnych i leśnych są od siebie niezależne, choć w wielu przypadkach "przeplatają się".
Niestety, wyłączenie z produkcji rolnej gruntów klas III (niezależnie od tego, czy są to gleby mineralne, czy organiczne), wymaga zmiany w planie, a następnie decyzji wyłączającej grunty z produkcji. Procedura planistyczna jest w tych przypadkach wzbogacona o opinie i uzgodnienia m.in. marszałka województwa i Ministra Środowiska.
Ponieważ piszesz o przypadku sprzed lat, należałoby zerknąć do obowiązującego wówczas stanu prawnego, ale raczej ratunku dla przedsiębiorcy się tam nie znajdzie :-/. Opłata, o której piszesz, może okazać się nieuchronna :-(.

Re: koncesja o brak decyzji o wyłączeniu z prod rolniczej

PostWysłany: 26 Sie 2013, 14:24
przez zuzanna
Czy są jakieś dokumenty górnicze które pozwoliły ustalić kiedy wszedł na które działki i na jaka powierzchnię. Opłatę za wyłączenie z produkcji rolniczej uiszcza się od momentu faktycznego wyłączenia. Największym problemem jest powierzchni faktycznie wyłączona. NSA wyeliminowało w orzecznictwie możliwość naliczenia opłaty za cały obszar górniczy (wg mnie niesłusznie) a jeżeli wydobywano na częściach działek ujętych w koncesji i to o różnej klasie, ustalanie takiej powierzchni żeby SKO nie uchyliło wygląda jak wróżenie z kuli.

Re: koncesja o brak decyzji o wyłączeniu z prod rolniczej

PostWysłany: 26 Sie 2013, 14:32
przez Hubert
Pozostają mapy górnicze, aktualizowane rokrocznie (posiada je przedsiębiorca). Być może pomocny okaże się projekt zagospodarowania złoża (załącznik do wniosku koncesyjnego, posiada go przedsiębiorca i organ koncesyjny).

Re: koncesja o brak decyzji o wyłączeniu z prod rolniczej

PostWysłany: 26 Sie 2013, 14:47
przez zuzanna
Ok dziękuję

Re: koncesja o brak decyzji o wyłączeniu z prod rolniczej

PostWysłany: 04 Wrz 2013, 13:40
przez realista
- pozostaje jeszcze pytanie w jaki sposób zostanie naliczona opłata za wyłączenie nieruchomości w przypadku kiedy to przedsiębiorca uzyskał koncesję w oparciu o studium a nie ma planu i tym samym formalnej zgody na wyłaczenie; pomijam kwestię przypadku kiedy to takowa zgoda nie zostałaby wydana (?); mając koncesje teoretycznie można rozpocząć działalność górniczą; w przypadku braku planu nie można z kolei formalnie wystąpić o wydanie decyzji o wyłączeniu ....
- z kolei nawiązując do ostatniej wypowiedzi Amadeusa: owszem pozostaje dokumentacja mierniczo-geologiczna pod warunkiem że jest ona w ogóle prowadzona przez przedsiębiorcę i na bieżąco oraz rzetelnie aktualizowana (z tym niestety bywa różnie); ale co w przypadku koncesji starościańkich ? - kiedy takowi przedsiębiorcy sąa zwolnieni z obowiązku posiadania takowej dokumentacji ?

Re: koncesja o brak decyzji o wyłączeniu z prod rolniczej

PostWysłany: 26 Wrz 2013, 11:45
przez zuzanna
Witam widzę, że temat znany z praktyki właśnie w tym problem, że jest rozbieżność w przepisach na jednym etapie żąda się zgodności z MPZP a na innym wystarcza sama opinia na podstawie studium. Co z działalnościami które już są prowadzone a po latach wychodzi że nie ma wyłączenia z produkcji rolniczej, sądy odpowiadają wymijająco musi być plan i działalność zgodna z nim ale co zrobić jak już ktoś jest w terenie kilka lat i co nakazać natychmiastowa rekultywacje ternu po naliczeniu kary?

Re: koncesja o brak decyzji o wyłączeniu z prod rolniczej

PostWysłany: 26 Wrz 2013, 14:00
przez Hubert
Ewentualne możliwości mogą wynikać z konkretnego stanu faktycznego, a przede wszystkim - umiejscowienia działalności w czasie (i zmieniających się na przestrzeni lat przepisów).

Re: koncesja o brak decyzji o wyłączeniu z prod rolniczej

PostWysłany: 26 Wrz 2013, 14:16
przez realista
Amadeusu
- gdyby ktoś zapytał Ciebie wprost: czy w przypadku kiedy to jest koncesja na eksploatację, zatwierdzony plan ruchu zakładu górniczego a nie ma decyzji o wyłączeniu z produkcji rolnej/leśnej z uwagi na brak mpzp ? - rozpocząć roboty górnicze czy też ich nie rozpoczynać i czekać nie wiadomo ile na uchwalenie mpzp ? - jaka byłaby Twoja odpowiedź ?

Re: koncesja o brak decyzji o wyłączeniu z prod rolniczej

PostWysłany: 26 Wrz 2013, 14:39
przez Hubert
Jeśli dotyczy to dzisiejszego stanu prawnego (i przypadków, gdy mpzp jest potrzebny do odrolnienia) - to wydaje się, że mamy tylko jedną możliwość-nie przystępować do robót bez odrolnienia/wylesienia.
Ewentualnie założyć staw hodowlany na gruntach rolnych ;-) ;-) ;-).