Obowiązki przedsiębiorcy

Imprezy, konferencje, zjazdy i nieformalne spotkania, zapytania, prośby o pomoc i wszystko, co nie mieści się w poprzednich kategoriach

Obowiązki przedsiębiorcy

Postprzez poszukiwacz » 28 Lut 2014, 14:58

Zgodnie z art. 101 ust. 8 Pgig przedsiębiorca w terminie do 15 marca sporządza corocznie, na podstawie operatu ewidencyjnego, informację o zmianach zasobów złoża kopaliny i przekazuje ją właściwemu organowi koncesyjnemu oraz państwowej służbie geol. Natomiast art. 183 wskazuje, że za nie dopełnienie powyższego obowiązku podlega karze grzywny. Myślę, że dla wielu przedsiębiorców bardziej opłacalne może być zapłacenie grzywny, niż poniesienie kosztów związanych z opracowaniem operatu ewidencyjnego, który jest niezbędny do sporządzenia informacji o zmianach zasobów. Zatem jak skutecznie wyegzekwować ten obowiązek?
poszukiwacz
dyrektor **
 
Posty: 142
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Obowiązki przedsiębiorcy

Postprzez Jakub » 28 Lut 2014, 15:18

Sporządzenie operatu ewidencyjnego to jedno, a sporządzenie na jego podstawie informacji o zmianach zasobów to drugie. Nałożenie na przedsiębiorcę kary grzywny za niewypełnienie obowiązku sporządzenia operatu, nie zwalnia go z obowiązku jego sporządzenia. Organem właściwym do wydania nakazu (w formie decyzji) sporządzenia operatu jest dyrektor właściwego okręgowego urzędu górniczego.
Jakub
górnik **
 
Posty: 7
Rejestracja: 15 Sty 2014, 09:23

Re: Obowiązki przedsiębiorcy

Postprzez realista » 01 Mar 2014, 09:37

- w praktyce wygląda to niestety tak jak opisuje "poszukiwacz" a wysokość mandatów wręcz zachęca do nieprzestrzegania prawa; analogiczna sytuacja dotyczy wielu innych kwestii działalności górniczej (z małymi wyjątkami); tak więc na chwilę obecną mandaty są kwestią kalkulacji i w dużej mierze bardziej opłacalne; gdyby np. za brak operatu ewidencyjnego przewidziany był mandat w wysokości 50 tys. zł to tenże operat byłby niemal oczkiem w głowie przedsiębiorcy a problem z jego ewentualnym brakiem rozwiązany
realista
generał *
 
Posty: 327
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Obowiązki przedsiębiorcy

Postprzez poszukiwacz » 05 Mar 2014, 09:25

Jakub napisał(a):Sporządzenie operatu ewidencyjnego to jedno, a sporządzenie na jego podstawie informacji o zmianach zasobów to drugie. Nałożenie na przedsiębiorcę kary grzywny za niewypełnienie obowiązku sporządzenia operatu, nie zwalnia go z obowiązku jego sporządzenia. Organem właściwym do wydania nakazu (w formie decyzji) sporządzenia operatu jest dyrektor właściwego okręgowego urzędu górniczego.


Oczywistym jest, że operat to jedno, a informacja o zmianach zasobów to drugie. "Jakub" a na jakiej podstawie twierdzisz, że nałożenie kary grzywny, nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku sporządzenia operatu? Wiem, że jest możliwe wielokrotne nakładanie grzywny w celu przymuszenia,mówi o tym ustawa Postępowanie egzekucyjne w administracji, ale z tego co wiem, w przypadku operatu ewidencyjnego, nie ma ona zastosowania.
poszukiwacz
dyrektor **
 
Posty: 142
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Obowiązki przedsiębiorcy

Postprzez Jakub » 06 Mar 2014, 11:05

Poszukiwaczu, może jako przykład podam ukaranie karą grzywny w postaci mandatu karnego kierowcy np. za brak zapiętych pasów, przekroczenie prędkości, brak obowiązkowego wyposażenia samochodu np. w gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy itp. Moim zdaniem nałożenie jeden raz grzywny za popełnione wykroczenie nie zwalnia kierowcy z obowiązku stosowania przepisu, w tym właściwego wyposażenia samochodu. Nie sankcjonuje też, że może odtąd jeździć z dowolną prędkością. Analogicznie, nałożenie mandatu za brak operatu, nie zwalnia z obowiązku jego sporządzenia.
Jakub
górnik **
 
Posty: 7
Rejestracja: 15 Sty 2014, 09:23


Wróć do Pozostałe dyskusje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron