Egzamin kat. III 2018

Imprezy, konferencje, zjazdy i nieformalne spotkania, zapytania, prośby o pomoc i wszystko, co nie mieści się w poprzednich kategoriach

Re: Egzamin kat. III 2018

Postprzez galena3110 » 15 Maj 2018, 21:35

kolejne banalne pytanie z pytań testowych

powiedzcie mi proszę czy część tekstowa PZZ powinna zawierać inf odnośnie stanu prawnego nieruchomości gruntowej w granicach której ma być wykonywana działalność ??? W rozporządzeniu odnośnie PZZtów w paragraf. 2 ust. 2. pkt. 1 jest zapisane, "(...) charakterystyka uwarunkowań prawnych" ok ale czy pod to należy podpiąć stan prawny nieruchomości ? Ja na chwilę obecną wykonałam 2 lub 3 PZZ i w tekście zawsze była informacja odnośnie właściciela gruntu itd. Zdaję sobie sprawę, że powinnam to wiedzieć, ale czytając te pytania mam coraz większe wątpliwości czy oby na pewno dobra odp jest zaznaczona :lol: :lol: :lol: :roll:
galena3110
inżynier **
 
Posty: 45
Rejestracja: 05 Lis 2015, 09:32

Re: Egzamin kat. III 2018

Postprzez galena3110 » 19 Sie 2018, 20:26

Hejka,

Mam takie pytanie testowe:

"Przedsiębiorca posiadający koncesję na wydobycie kopaliny ma obowiązek:"

i chodzi mi tylko o jedną odpowiedź, która jest banalna ale wolę zapytać Was :mrgreen:

"zapłaty opłaty eksploatacyjnej jeżeli jej wysokość wynosi conajmniej 300,00 zł"

w prawie pisze, że nie ma obowiązku jeżeli za okres rozliczeniowy opłata nie przekracza 300,00 zł

czyli jak juz naliczy się kwotę 300 zl to juz należy zaplacić tak? od rownych 300 zł ?? i ta odpowiedź jest prawidłowa ? :)

pozdrówki !
galena3110
inżynier **
 
Posty: 45
Rejestracja: 05 Lis 2015, 09:32

Re: Egzamin kat. III 2018

Postprzez Hubert » 19 Sie 2018, 22:15

Nie przekracza 300 zł oznacza "jest mniejsza lub równa 300 zł", czyli wnosisz opłatę dopiero od 300,01 zł.
Od równych 300 zł nie wnosisz.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Egzamin kat. III 2018

Postprzez galena3110 » 05 Wrz 2018, 18:10

czy mogłabym po raz kolejny prosić o pomoc w przeanalizowaniu pytań? :oops: :oops: :oops:

1. Temu, kto ponosząc koszt prac prowadzonych w wyniku decyzji wydanych na podstawie ustawy, uzyskał informację geologiczną, przysługuje:
a. prawo własności do tej informacji
b. prawo do nieodpłatnego korzystania z niej
c. roszczenie wobec Skarbu Państwa o zwrot poniesionych kosztów

2. Prawem do informacji geologicznej rozporządza:
a.organ administracji geologicznej
b. ten, komu przysługują prawa do korzystania z informacji geologicznej w granicach określonych przepisami ustawy;
c. Skarb Państwa


3. Korzystanie z informacji geologicznej, do której prawa przysługują Skarbowi Państwa, jest:
a. odpłatne w sytuacji kiedy korzystanie z informacji geologicznej związane jest z udostępnieniem danych geologicznych
b. realizowane wyłącznie za wynagrodzeniem;
c. odpłatne z wyjątkiem sytuacji kiedy korzystanie z informacji geologicznej, następuje w celu wykonywania działalności w zakresie poszukiwania złóż kopalin;

4. Państwowa służba geologiczna wykonuje m.in. następujące zadania państwa w zakresie geologii:
a. prowadzi centralne archiwum geologiczne;gromadzi, udostępnia, przetwarza i archiwizuje dane geologiczne;prowadzi bazy danych geologicznych;
b. rozporządza prawem do informacji geologicznej
c. inicjuje, koordynuje i wykonuje zadania zmierzające do rozpoznania budowy geologicznej kraju, w tym prac o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, w szczególności dla odnowienia bazy surowcowej kraju, ustalania zasobów złóż kopalin, a także dla ochrony środowiska


w przypadku tego pytania chodzi mi o odpowiedź B bo w obowiązującym prawie jest , że PSG może wykonywać i dotyczy to udost. danych geol., ale przy upoważnieniu Min. wł. ds. Środowiska także czy tę odpowiedź na 100% można uznać za słuszną

5. Organy administracji geologicznej, stosownie do zakresu swojej właściwości, gromadzą informację geologiczną:
a. pochodzącą z bieżącego dokumentowania przebiegu robót geologicznych i ich wyników
b. przekazywaną przez podmioty wykonujące prace geologiczne przedstawione w formie dokumentacji geologicznych

c. przekazywana przez państwową służbę geologiczną;

6. Kiedy konieczne będzie uzyskanie koncesji na wydobycie piasku i żwiru

a. Piasek będzie wydobyty przez Jana Kowalskiego z nieruchomości stanowiącej jego własność w ilości 8m3 jednorazowo oraz sprzedany firmie ABC sp. z o.o.,
b. Piasek będzie wydobywany przez Jana Kowalskiego w celu wykonania podmurówki jednorazowo w ilości ok. 5m3w roku, z nieruchomości stanowiącej jego własność;
c. Piasek będzie wydobywany przez ABC sp. z o.o. oraz wykorzystany w celu wykonania podmurówki w ilości ok. 5m3 z nieruchomości stanowiącej jej własność,

Zasady odpowiedzialności zakładów górniczych za szkody wyrządzone w związku z ich ruchem określa:
a. Ustawa z dnia 9 czerwca 2011r. Prawo geologiczne i górnicze
b. Kodeks postępowania administracyjnego, w zakresie nieuregulowanym w ustawie Prawo geologiczne i górnicze;
c. Kodeks cywilny, w zakresie nieuregulowanym w ustawie Prawo geologiczne i górnicze;

robiłam te pytania z prawem i rozporządzeniami sa to pytania jeszcze przed zmiana PGIG bo z lutego 2016 r ale nie ukrywam, że chciałabym by ktoś doświadczony mi na 100% potwierdził czy odpowiedzi są prawidłowe bo od nadmiaru czytania prawa i rozporządzeń mi się już czasami miesza :lol: :mrgreen:

pozdrówki ! :)
galena3110
inżynier **
 
Posty: 45
Rejestracja: 05 Lis 2015, 09:32

Re: Egzamin kat. III 2018

Postprzez aszw » 06 Wrz 2018, 12:51

Tak wprawdzie na szybko i bez wglądu w paragrafy to widzę to trochę inaczej: 1B, 4AC, 6AC, 7AC.
2 i 3 według mnie OK, a co do 5 - za cholerę nie pamiętam ;)
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 165
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

Re: Egzamin kat. III 2018

Postprzez galena3110 » 12 Wrz 2018, 12:18

ok dziękować ;) :) :mrgreen:
galena3110
inżynier **
 
Posty: 45
Rejestracja: 05 Lis 2015, 09:32

Re: Egzamin kat. III 2018

Postprzez galena3110 » 05 Paź 2018, 23:09

czy za "wgląd" do informacji geologicznej w przypadku inf. geol za wynagrodzeniem też się płaci czy w tym przypadku mowa jest tylko o zapłacie jeśli mówimy o pełnym udostępnieniu ? :/ analizując aktualne nowe Rozp. dot. gromadzenia u udostępniania inf. geol. z dnia 30/11/2017 tak by wynikało, ale to sucha teoria ... w tym przypadku nie mam praktyki. Ktoś pomoże ? :)
galena3110
inżynier **
 
Posty: 45
Rejestracja: 05 Lis 2015, 09:32

Re: Egzamin kat. III 2018

Postprzez galena3110 » 08 Gru 2018, 21:06

witam ponownie,

we wtorek mam egzamin i takie pytanie na szybko:

Do praw dotyczących rozporządzania
informacją geologiczną przez podmioty
finansujące prace geologiczne, w zakresie
nieuregulowanym prawem geologicznym i
górniczym, stosuje się przepisy:

a). ustawy o dostępie do
informacji o środowisku;

b). ustawy o dostępie do informacji
publicznej;

c). kodeksu cywilnego

czy prócz odpowiedzi C któraś jeszcze ??? :roll:
galena3110
inżynier **
 
Posty: 45
Rejestracja: 05 Lis 2015, 09:32

Re: Egzamin kat. III 2018

Postprzez Hubert » 08 Gru 2018, 21:35

C) wystarczy ;)
Powodzenia!
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Egzamin kat. III 2018

Postprzez aszw » 08 Gru 2018, 21:37

Hubert mnie ubiegł. Tylko C.
Napisz po wszystkim jak było, ciekaw jestem czy dużo się zmieniło. Chociaż znając nieco ministerialne betonowe klimaty to pewnie niewiele ;)
Życzę oczywiście powodzenia. Trzymaj fason, pozdrawiam :)
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 165
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

PoprzedniaNastępna

Wróć do Pozostałe dyskusje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron