art. 7 PGG, uzyskanie koncesji bez zmiany MPZP

art. 7 PGG, uzyskanie koncesji bez zmiany MPZP

Postprzez giennios » 20 Sty 2015, 01:58

Witam wszystkich!

Chciałbym opisać pokrótce moją sytuację, która ciągnie się od 2009 roku i jej końca nadal nie widać.

W gminie, w której posiadam nieruchomości zakupione z myślą o prowadzeniu eksploatacji kopaliny pospolitej, w 2004 roku utracił ważność MPZP. W momencie zakupienia przez mnie owych działek w 2009 roku, gmina zaświadczyła, iż obowiązuje nadal studium z 1999 roku wraz ze zmianą z 2006 roku. Na mój wniosek złożony w sprawie zmiany studium i uwzględnienia terenów jako nieruchomości pod czasową eksploatację kruszyw naturalnych gmina nie odpowiedziała. Pod koniec 2010 roku gmina uchwaliła nowy MPZP, informując mnie, że mój wniosek nie został uwzględniony z powodu braku zgodności ze studium, na podstawie którego potem uchwalono MPZP.
Od tamtego czasu wymieniłem mnóstwo pism z wójtem, jednak nadal temat nie został w żaden sposób rozwiązany.
Dostałem informację, że gmina uznała potrzebę aktualizacji studium i MPZP, w tym zakresie podjęła uchwałę pod koniec roku 2013.Otrzymałem również informację, że aktualnie sprawa zmiany MPZP jest otwarta, jednak firma, która wykonuje dla gminy badania terenów ma ponad roczne opóźnienie i nie jest wiadome kiedy (a moim zdaniem czy w ogóle) MPZP zostanie zmieniony.

W MPZP przedmiotowe tereny oznaczone są jako: UW tereny zbiorowego wypoczynku, WZ postulowane zbiorniki wodne, TP postulowane tereny parkingowe, ML tereny zabudowy letniskowej, ZS zalesienia, UT usługi turystyki i wypoczynku. Gmina ma w planach utworzenie zbiornika rekreacyjnego, a moje działki to w większości postulowane tereny parkingowe przy zbiorniku.

Nadmieniam, że w międzyczasie uzyskałem pozytywną decyzję Marszałka Województwa o zatwierdzeniu dokumentacji geologicznej złoża kruszywa naturalnego ustalającą istnienie zasobów piasku ze żwirem.

Moje pytanie brzmi: Czy jest jakakolwiek możliwość porozumienia się z wójtem i uzyskania koncesji (która na etapie rozpatrywania wniosku o udzielenie będzie przecież przez wójta opiniowana) na wydobycie mimo, iż w MPZP przeznaczenie gruntów jest jw?

Art. 7 [Wykonywanie działalności]
1. Podejmowanie i wykonywanie działalności określonej ustawą jest dozwolone tylko wówczas, jeżeli nie naruszy ona przeznaczenia nieruchomości określonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz w odrębnych przepisach.
2. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego podejmowanie i wykonywanie działalności określonej ustawą jest dopuszczalne tylko wówczas, jeżeli nie naruszy ona sposobu wykorzystywania nieruchomości ustalonego w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz w odrębnych przepisach


Przekopałem internet, orzecznictwo, również forum. Niestety, orzecznictwo w większości wyraża się negatywnie na temat udzielenia koncesji na tej podstawie, iż wydobycie kruszywa metodą odkrywkową nie naruszy docelowego przeznaczenia nieruchomości określonego w MPZP (o przeznaczeniu tym pisałem wyżej). Argumentacja o możliwości wykorzystania powstałego w skutek wydobycia wyrobiska celem powiększenia zbiornika, jak również inne argumenty uzasadniające zmianę MPZP w zakresie przedmiotowych działek nie przekonują wójta i władz gminy.

Znam również brzmienie art. 95 PGG, jednakże m.in. z tego wątku viewtopic.php?f=14&t=108 dowiedziałem się, że owszem, gmina ma obowiązek wprowadzić na swój koszt udokumentowane złoże do studium w terminie 2 lat (które mija w październiku 2015), ale nie wiąże się to ze zmianą w tym zakresie MPZP (chociaż przecież studium jest dla MPZP wiążące) oraz gmina wcale nie musi zmienić studium w ten sposób, aby umożliwić wydobycie. Rozumiem z tego, że mogę mieć w studium wpisane udokumentowane złoże, jednak i tak gmina nie przewidzi tam wydobycia co się będzie wiązało z odmową udzielenia koncesji.

Bardzo przepraszam za chaotyczność mojego posta, starałem się w jak najprostszy sposób przedstawić mój problem.
Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
giennios
aspirant
 
Posty: 3
Rejestracja: 20 Sty 2015, 01:05

Re: art. 7 PGG, uzyskanie koncesji bez zmiany MPZP

Postprzez realista » 20 Sty 2015, 16:02

W Twoim przypadku, nawet jeśli gmina wywiąże się z obowiązku w zakresie uchwalenia studium to i tak nie uzyskasz decyzji środowiskowej; ponadto brakuje jeszcze informacji o klasie bonitacyjnej zakupionego gruntu (być może jest to klasa podlegająca ochronie a wówczas zgoda na jego wyłączenie jest realna wyłącznie w procesie mpzp). Nie jest prawdą natomiast, iż nie masz żadnego rozwiązania; jeśli samorząd uchwali studium a nie zechce "w rozsądnym czasie" uchwalić mpzp należy takowy skarżyć jako niezgodny ze studium. Nie do końca znam szczegóły takiego rozwiązania ale wiem że jest ono możliwe i miało gdzieś miejsce. Uchylenie bowiem mpzp (jeśli oczywiście jest konieczne) w Twoim przypadku otwiera drogę do decyzji środowiskowej i koncesji, natomiast wyłączenie z produkcji gruntów chronionych jest z kolei możliwe na podstawie decyzji wzizt (taki numer też gdzieś był już przerabiany).
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: art. 7 PGG, uzyskanie koncesji bez zmiany MPZP

Postprzez giennios » 20 Sty 2015, 16:31

Dziękuję za odpowiedź.

Szukam jednak metody na przekonanie wójta, iż można prowadzić wydobycie odkrywkowe (przynajmniej w górnych warstwach ziemi) bez zmiany MPZP, ponieważ nie naruszy to przeznaczenia gruntu określonego w MPZP. Niestety, wszystkie orzeczenia, które znalazłem mówią o tym, iż rodzaj wydobycia powinien być zgodny z przeznaczeniem i kierunkiem zagospodarowania, pomimo, że art. 7 mówi jedynie o "nie naruszaniu" przeznaczenia nieruchomości.
giennios
aspirant
 
Posty: 3
Rejestracja: 20 Sty 2015, 01:05

Re: art. 7 PGG, uzyskanie koncesji bez zmiany MPZP

Postprzez giennios » 20 Sty 2015, 16:32

Inaczej rzecz ujmując, jak przekonać i udowodnić wójtowi, że moje wydobycie nie naruszy przeznaczenia gruntu?
giennios
aspirant
 
Posty: 3
Rejestracja: 20 Sty 2015, 01:05

Re: art. 7 PGG, uzyskanie koncesji bez zmiany MPZP

Postprzez Hubert » 20 Sty 2015, 16:48

realista napisał(a):jeśli samorząd uchwali studium a nie zechce "w rozsądnym czasie" uchwalić mpzp należy takowy skarżyć jako niezgodny ze studium. Nie do końca znam szczegóły takiego rozwiązania ale wiem że jest ono możliwe i miało gdzieś miejsce.

Niestety, w ub. roku wypowiadał się w tej materii wrocławski WSA, który stwierdził, że brak jest prawnych podstaw przymuszenia rady gminy do podjęcia uchwały w sprawie zmiany mpzp-i to nawet, jeśli stał się on nieaktualny wskutek przyjęcia nowego studium. :-(

Natomiast odpowiadając Gienniosowi - szansa na przekonanie wójta była... podczas listopadowych wyborów :-(.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: art. 7 PGG, uzyskanie koncesji bez zmiany MPZP

Postprzez realista » 20 Sty 2015, 18:31

Amadeusu, przymuszanie samorządu do zmiany mpzp w takim przypadku jest tylko pozorne; z braku innego wyjścia chodzi głównie o unieważnienie mpzp niezgodnego ze studium ...., to czy gmina zechce przystąpić do zmiany mpzp i tym samym dopełnić spoczywających na niej obowiązków to już zupełnie inna bajka. Uchylenie uchwały w przedmiotowej sprawie rozwiązuje w zupełności problem przedsiębiorcy.
Jeśli dobrze pamiętam, to gdzieś już taki numer przerabiali.
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: art. 7 PGG, uzyskanie koncesji bez zmiany MPZP

Postprzez Beraht » 20 Kwi 2018, 01:34

A w przypadku uchylenia mpzp, gdzie w studium jest tylko informacja o złożu, w kierunkach rola, wójt może odmówić wydania decyzji środowiskowej pomimo jej uzgodnienia przez rdos i ppis? Bo w przypadku braku planu, decyzje uzgadnia się w oparciu o zapisy studium, wówczas przewidywane przedsięwzięcie nie powinno naruszać ustaleń zawartych w studium. Już widziałem przypadki, że uzgadniano decyzje w oparciu o zapisy w studium, które kompletnie odbiegały od PG, np. ZL i MN. Stąd bardziej interesuje mnie kwestia odmowy wydania dśu w zw. z jej niezgodnościa ze studium. Czy tylko zapis o eksploatacji w studium jest jedynym rozwiązaniem dla niechętnie nastawionego samorządu? W sumie błąd logiczny, bo nieprzychylny samorząd nie uchwali takiego planu - przyjmijmy, że zrobiła to poprzednia ekipa, a obecna nie zdążyła zmienić na R/Zl
Beraht
dyrektor **
 
Posty: 147
Rejestracja: 29 Cze 2016, 23:35


Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron