prawo budowlane, a geologiczne i górnicze

Imprezy, konferencje, zjazdy i nieformalne spotkania, zapytania, prośby o pomoc i wszystko, co nie mieści się w poprzednich kategoriach

prawo budowlane, a geologiczne i górnicze

Postprzez tomala » 01 Kwi 2015, 21:26

Witam
Mam pytanie, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego przeprowadził wizję lokalną na terenie czynnego zakładu górniczego (wizja odbyła się bez wcześniejszego pisemnego powiadomienia przedsiębiorcy, ani bez zgody KRZG inspektor wszedł na teren zakładu górniczego). Podczas wizji stwierdził, że na terenie znajduje się barakowóz i kontener nie związany trwale z podłożem. Inspektor powołuje się na art. 30 ust. 1 pkt1 prawa budowlanego, który nakazuje zgłoszenie właściwemu organowi. Dalej cytuję pismo inspektora: "W przypadku wybudowania obiektu bez wymaganego zgłoszenia właściwy organ nakazuje, z zastosowaniem art. 45b ust 2 ustawy Prawo budowlane, rozbiórkę obiektu budowlanego, lub jego części. Jeżeli zachodzą okoliczności, uzasadniające legalizację o których mowa w art. 49b ust.2, właściwy organ w drodze postanowienia, ustala wysokość opłaty legalizacyjnej. Do opłaty legalizacyjnej stosuje się odpowiednio przepisy art. 59g, z tym, że wysokość opłaty w przypadku, o którym mowa w art. 29 ust. 1 pkt 12 wynosi 5 000 zł. Jednocześnie informuję, że w terminie 2 miesięcy przeprowadzę oględziny mające na celu sprawdzenie legalności tymczasowej zabudowy zlokalizowanej na działce jw." koniec cytatu.
A teraz pytanie, czy inspekcja była prawidłowo przeprowadzona - bez powiadomienia i zezwolenia wejścia na teren zakładu? Czy kontener i barakowóz, które są mobilne i zmieniają swoje położenie na terenie złoża rzeczywiście muszą podlegać zgłoszeniu. Nie jestem prawnikiem ale w "komentarzu" Amadeusza nie znalazłem jednoznacznej wykładni co do takiego typu budowli na terenie zg.

Będę wdzięczny za podjęcie tematu.

Pozdrawiam
tomala
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: prawo budowlane, a geologiczne i górnicze

Postprzez Hubert » 01 Kwi 2015, 21:50

tomala napisał(a):Czy kontener i barakowóz, które są mobilne i zmieniają swoje położenie na terenie złoża rzeczywiście muszą podlegać zgłoszeniu. Nie jestem prawnikiem ale w "komentarzu" Amadeusza nie znalazłem jednoznacznej wykładni co do takiego typu budowli na terenie zg.

Bo mój Komentarz dotyczy PGG, a nie Prawa budowlanego :).
Barakowóz i kontener są tymczasowymi obiektami budowlanymi, lecz w pewnych wypadkach ich "budowa" jest zwolniona od obowiązku pozyskania pozwolenia na budowę (art. 29 ust. 1 pkt 12 Prawa budowlanego).
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: prawo budowlane, a geologiczne i górnicze

Postprzez tomala » 01 Kwi 2015, 23:25

A jak w takim przypadku można zastosować art. 2.1 Prawa budowlanego "Ustawy nie stosuje się do wyrobisk górniczych" . jeżeli takie obiekty zlokalizowane są np. na stropie złoża z którego już zdjęto nadkład?
tomala
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: prawo budowlane, a geologiczne i górnicze

Postprzez Hubert » 02 Kwi 2015, 06:53

Generalnie z przywołanym przez Ciebie przepisem jest problem, bo nie wiadomo, jak na gruncie Prawa budowlanego traktować wyrobisko - czy jest to jedynie przestrzeń, jak chce PGG, czy też jest to obiekt budowlany. Upraszczając sprawę należałoby przyjąć, że do "budowy" wyrobiska nie stosujemy Prawa budowlanego, ale do budowy obiektów budowlanych w wyrobisku przepisy te znajdą zastosowanie.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: prawo budowlane, a geologiczne i górnicze

Postprzez realista » 02 Kwi 2015, 08:23

Z doświadczenia wiem, że znacznie korzystniejsza dla przedsiębiorcy jest podległość w zakresie nadzoru architektoniczno-budowlanego pod dyrektora oug. W przytoczonym przypadku wizja inspektora nadzoru budowlanego wydaje się być bezprawną ze względów formalnych. Od stycznia br kluczowym rozstrzygnięciem jest lokalizacja baraku; jeśli znajduje się on w granicach zakładu górniczego to obiekt takowy podlega pod nadzór górniczy (w tym przypadku budowlany), jeśli poza to pod pinb. Najprostszym rozwiązaniem absurdalnych przepisów jest objęcie takich obiektów granicą zakładu górniczego, założenie książki obiektu budowlanego i raz w roku wpis osoby uprawnionej o dokonanym przeglądzie obiektu. Utrzymywanie kontenera jako obiektu tymczasowego nie ma sensu bo co 3 m-ce trzeba zmieniać jego lokalizację i a przed taką zmianą dokonać jej zgłoszenia. Odnosząc się z kolei do barakowozu to mam wątpliwość czy to w ogóle jest obiekt budowlany ale jeśli nawiedzony urzędnik i jeszcze bardziej absurdalne przepisy tak to definiują (tego nie wiem bo nie sprawdzałem) to uczyniłbym dokładnie tak samo jak z kontenerem; skoro barakowóz ma być traktowany jak obiekt budowlany to analogiczne podejście należałoby zastosować do przyczepy kempingowej (!). No cóż, gdyby poziom absurdów mógł latać to bez wątpienia kosmos byłby już dawno opanowany w całości.
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: prawo budowlane, a geologiczne i górnicze

Postprzez Hubert » 02 Kwi 2015, 08:48

Realisto, barakowóz i kontenery to obiekty z mocy prawa; natomiast przyczepę uznano za obiekt w jednym z orzeczeń sądowych.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: prawo budowlane, a geologiczne i górnicze

Postprzez tomala » 02 Kwi 2015, 09:13

A co do formy przeprowadzenia inspekcji na terenie zg. Bez powiadomienia i zezwolenia inspektor budowlany dokonał oględzin kontenera. Czy zebrany w takim postępowaniu materiał może służyć do wszczęcia działań i wystosowania cytowanego wyżej pisma przez organ nadzoru budowlanego?
Nie mam 100 lat, ale "kilka zakładów górniczych znam" powiem, że w żadnym nie spotkałem się z sytuacją kiedy przedsiębiorca dokonywał by zgłoszenia do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego posadowienie przysłowiowych "kontenerów". W takim przypadku podejrzewam, że bez przesady, ale z wyjątkiem małych zakładów gdzie nie ma nic prócz maszyn urabiająco - ładujących, większość zakładów ma jakieś pomieszczenie czy to socjalne, czy socjalno-biurowe. Założę się, że pewnie nikt z przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z konieczności dokonania takiego zgłoszenia.
tomala
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: prawo budowlane, a geologiczne i górnicze

Postprzez Hubert » 02 Kwi 2015, 12:53

Tomalo, tak jak pisał Realista, od 01.01.2015 zmieniła się właściwość rzeczowa urzędów i teraz nadzór budowlany nad wszystkimi obiektami zlokalizowanymi w zg pełni OUG. Sprawdź, czy Twój obiekt jest na terenie zg - i zgłoś ten fakt inspektorowi, może to wystarczy.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław


Wróć do Pozostałe dyskusje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

cron