Czy można zrobić nową Dokumentację Geologiczną

Czy można zrobić nową Dokumentację Geologiczną

Postprzez driver1507 » 15 Maj 2016, 00:05

Witam,
mam następujący problem chcę kupić grunt pod kopalinę KN o pow.5ha na której powierzchni firma Budimex posiada Dokumentację Geologiczną (dokumentacja obejmuje 11ha grunty które chce kupić plus sąsiednie działki)a obecnie stara się o koncesję na wydobycie kopalin. Firma Budimex na zasadzie przedwstępnej umowy kupna sprzedaży gruntu zrobiła dokumentacje oraz dalsze czynności , mieli kupić grunty od właścicieli lecz ostatecznie nie dogadali się cenowo i się wycofali z kupna gruntów.
Dlatego też chcę kupić grunty ponieważ się dogadałem z właścicielami i jak wygląda sytuacja Dokumentacji oraz uzyskania Koncesji.

Chciałem odkupić Dokumentację Geologiczną od firmy Budimex lecz cena którą żądają jest zaporowa i opiewa w milionach złotych.

Czy mogę zrobić własną Dokumentację Geologiczną na to złoże i wtedy rozliczyć bilans zasobów ich złoża o dodatek do ich dokumentacji na mój koszt ( PGIG Art 89 ust.5)
driver1507
aspirant
 
Posty: 4
Rejestracja: 14 Maj 2016, 23:54
firma: NABZDYK

Re: Czy można zrobić nową Dokumentację Geologiczną

Postprzez Hubert » 15 Maj 2016, 07:03

A kiedy zostało udokumentowane złoże?
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Czy można zrobić nową Dokumentację Geologiczną

Postprzez driver1507 » 15 Maj 2016, 11:37

Dokumentacja złoża została zrobiona 2010 roku a wprowadzona 2010-10-14 dla firmy Eurovia która w 2013r odsprzedała dokumentację obecnemu właścicielowi firmie Budimex.
driver1507
aspirant
 
Posty: 4
Rejestracja: 14 Maj 2016, 23:54
firma: NABZDYK

Re: Czy można zrobić nową Dokumentację Geologiczną

Postprzez Hubert » 15 Maj 2016, 14:24

Może zatem szybciej (a na pewno taniej) byłoby ją kupić od marszałka województwa?
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Czy można zrobić nową Dokumentację Geologiczną

Postprzez driver1507 » 15 Maj 2016, 14:59

Mogę się zgłosić do Marszałka ponieważ minęło 5lat lecz czy Budimex nie ma do tego pierwszeństwa i czy są mi wstanie przeszkodzić w uzyskaniu koncesji ??
(Np. sprzeciwić się w sprzedaży mi praw do dokumentacji) ??
Rozumiem że mogę kupić od Marszałka prawa do dokumentacji i na zakupionej części gruntu zrobić dodatek do zakupionej dokumentacji (zrobić bilans zasób złoża) i wtedy mam gotową dokumentację i mogę dalej iść w kierunku uzyskania koncesji ?
driver1507
aspirant
 
Posty: 4
Rejestracja: 14 Maj 2016, 23:54
firma: NABZDYK

Re: Czy można zrobić nową Dokumentację Geologiczną

Postprzez Hubert » 15 Maj 2016, 15:10

driver1507 napisał(a):Rozumiem że mogę kupić od Marszałka prawa do dokumentacji i na zakupionej części gruntu zrobić dodatek do zakupionej dokumentacji (zrobić bilans zasób złoża) i wtedy mam gotową dokumentację i mogę dalej iść w kierunku uzyskania koncesji ?

Dokładnie tak, z jednym wyjątkiem - dla swojej części opracowujesz nie dodatek, a nową dokumentację geologiczną złoża kopaliny. Dodatek winien być sporządzony dla rozliczenia zasobów pozostałej części zasobów ('starego złoża').
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Czy można zrobić nową Dokumentację Geologiczną

Postprzez driver1507 » 15 Maj 2016, 15:45

Tak też podejrzewałem, bardzo dziękuję za pomoc :)
W takim razie rozumiem , że firma Budimex mi nie jest wstanie przeszkodzić w uzyskaniu dokumentacji a później koncesji i mogę spokojnie zakupić grunty ?
driver1507
aspirant
 
Posty: 4
Rejestracja: 14 Maj 2016, 23:54
firma: NABZDYK

Re: Czy można zrobić nową Dokumentację Geologiczną

Postprzez Hubert » 15 Maj 2016, 16:45

Jeśli odpowiedź na to pytanie ma leżeć u podstaw tak drogiej inwestycji, to doradziłbym sprawdzenie raz jeszcze wszystkich okoliczności związanych z dokumentacją. :-/
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Czy można zrobić nową Dokumentację Geologiczną

Postprzez tomala » 11 Sty 2017, 22:56

Hej Forumowicze!
Mam pytanie, zasłyszałem ciekawą sytuację z terenu i jestem bardzo ciekawy Waszej opinii, czy jeżeli zostało udokumentowane złoże przez przedsiębiorcę na gruntach, co do których nie posiadał umowy dzierżawy a jedynie prawo do wykonania dokumentacji. Po zatwierdzeniu dokumentacji właściciel gruntu wydzierżawił dokumentację innemu przedsiębiorcy umową notarialną. Organ administracyjny zalecił aby nowy "dysponent gruntów" wykonał nową dokumentację w tych samych granicach co stara dokumentacja. Co w sytuacji gdy są dwie dokumentacje opisujące złoże w tych samych granicach, o tych samych parametrach jakościowych i ilościowych, ale o innych nazwach i sfinansowanych przez innych przedsiębiorców :?:
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: Czy można zrobić nową Dokumentację Geologiczną

Postprzez realista » 12 Sty 2017, 11:52

Trochę niejasności w Twojej wypowiedzi: otóż jeśli przedsiębiorca sporządził dokumentację geologiczną tzn. że posiadał prawo dysponowania nieruchomością na cele wykonania robót geologicznych - odnośnie tych nieruchomości na których takie roboty miały miejsce. W granicach udokumentowania złoża mogły także znaleźć się nieruchomości na których nie były wykonywane roboty geologiczne i tym samym do których przedsiębiorca nie musiał posiadać zgody ich właścicieli na wejście w teren aby te roboty zrealizować. Tak czy inaczej dysponentem informacji geologicznej jest przedsiębiorca a nie właściciel nieruchomości. Jeśli z kolei nieruchomości objęte granicą udokumentowania złoża zostały sprzedane na rzecz innego przedsiębiorcy to nie mogły zostać sprzedane wraz z prawem do informacji geologicznej gdyż ich właściciel takowym nie dysponował (chyba, ze nabył je od skarbu państwa). Następny przedsiębiorca który chciałby eksploatować złoże - mając już o nim wiedzę ale nie mając informacji geologicznej może także opracować własną dokumentację geologiczną ale wówczas organ administracji geologicznej powinien równocześnie nakazać mu sporządzenie dodatku rozliczeniowego do dokumentacji pierwotnej (co sprowadziłoby się do opracowania tzw. dodatku rozliczeniowego dla złoża "pierwotnego"). Tak powinien wg mnie przebiegać proces ponownego dokumentowania tego samego złoża.
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Następna

Wróć do dokumentacje złożowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron