planowanie przestrzenne a złoże

planowanie przestrzenne a złoże

Postprzez tomala » 24 Maj 2016, 12:32

Witam
Spotkałem się z taką sytuacją: W 2014 roku została wydana koncesja na wydobywanie kopaliny przez starostę. Istniała zgodność przeznaczenia nieruchomości w studium. Eksploatacja została rozpoczęta w 2014r. W 2015r. gmina zleciła dla całego obszaru miejscowości wykonanie mpzp. Na terenie istniejącej kopalni z ważną koncesją zostało określone przeznaczenie rolne bez żadnych innych funkcji. Obecnie przedsiębiorca chce udokumentować złoże poniżej ustalonego wcześniej spągu. Jednak zgodnie z ustalonym mpzp istnienie niezgodność. Czy gmina lub raczej zespół architektów nie popełnił błędu w tworzeniu mpzp i nie zapisaniu przynajmniej funkcji tymczasowej dla działki (obszaru) gdzie odbywała się już eksploatacja?
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: planowanie przestrzenne a złoże

Postprzez Hubert » 24 Maj 2016, 15:22

Błąd, albo świadome działanie. :-/
Odszkodowanie pewne jak w banku.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: planowanie przestrzenne a złoże

Postprzez realista » 25 Maj 2016, 07:56

Wg mnie sytuacja jest taka, że mpzp obarczony jest wadą prawną albo jak kto woli jest punktowo niezgodny z prawem; po pierwsze jest niezgodny ze studium a po drugie jest niezgodny z trzema ustawami - w odniesieniu do przedmiotowej nieruchomości. Stan taki nie wpływa jednak na dalszą działalność przedsiębiorcy. Dostał on bowiem koncesję. Pogłębienie rozpoznania i udokumentowania złoża w tym przypadku nie jest odnoszone do ustaleń mpzp. Z kolei jeśli koncesja nie określała wgłębnej granicy eksploatacji - nie ma przesłanek aby zaniechać głębszej eksploatacji.
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: planowanie przestrzenne a złoże

Postprzez Hubert » 25 Maj 2016, 08:08

realista napisał(a):Wg mnie sytuacja jest taka, że mpzp obarczony jest wadą prawną albo jak kto woli jest punktowo niezgodny z prawem; po pierwsze jest niezgodny ze studium a po drugie jest niezgodny z trzema ustawami - w odniesieniu do przedmiotowej nieruchomości. Stan taki nie wpływa jednak na dalszą działalność przedsiębiorcy. Dostał on bowiem koncesję. Pogłębienie rozpoznania i udokumentowania złoża w tym przypadku nie jest odnoszone do ustaleń mpzp. Z kolei jeśli koncesja nie określała wgłębnej granicy eksploatacji - nie ma przesłanek aby zaniechać głębszej eksploatacji.

Realisto, mpzp jest przepisem prawa miejscowego, więc wpływa na dalszą działalność przedsiębiorcy. Koncesja w żaden sposób nie deroguje przepisów mpzp!
Kontynuowanie wydobycia może oznaczać złamanie nie tylko przepisów mpzp (tutaj sankcji nie spodziewałbym się), ale również złamanie art. 7 ust. 1 PGG.
W obecnym stanie prawnym można nawet rozważać wygaśnięcie koncesji wobec jej bezprzedmiotowości.
Sytuacja jest m.zd. bardzo poważna i wymaga natychmiastowego podjęcia działań przez przedsiębiorcę. Zacząłbym przede wszystkim od dokładnej analizy treści mpzp.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: planowanie przestrzenne a złoże

Postprzez realista » 25 Maj 2016, 10:24

Ja podtrzymuję stanowisko w sprawie - będąc w pełni świadomym, że dalsza działalność pozostaje wątpliwa co do zgodności z prawem miejscowym. Dlaczego tak ? - to proste: wygaszenie koncesji nie nastąpi z wniosku przedsiębiorcy (bo niby dlaczego miałby on składać takowy wniosek) a więc powinno ewentualnie nastąpić z urzędu (pytanie którego ?); takiej sytuacji raczej nie należy się spodziewać. Problem pojawiłby się zapewne w sytuacji kiedy to eksploatacja prowadzona byłaby w oparciu o plan ruchu nastąpiła konieczność opracowania dodatku wymagającego opiniowania przez OUG lub zmiany koncesji. W tym przypadku: skoro koncesja istnieje a nie ma przesłanek - w związku z pogłębieniem rozpoznania złoża - aby ją zmieniać (chyba, że określa wgłębne granice eksploatacji) i wówczas ponownie uzgadniać (!), to koncesja funkcjonuje nadal w obiegu prawnym a mpzp (niezgodny z prawem) również. Ot taka śmieszna nieco historia.
Oczywiście w przypadku wygaśnięcia koncesji z urzędu (jeśliby któryś z organów się połapał o co chodzi) przedsiębiorca ma pewne odszkodowanie - tyle, ze z naszych podatków :lol:
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: planowanie przestrzenne a złoże

Postprzez Hubert » 25 Maj 2016, 10:38

realista napisał(a):dalsza działalność pozostaje wątpliwa co do zgodności z prawem miejscowym.


To nie jest kwestia wątpliwości, to jest - niestety - pewne:
Art. 7 ust. 1
1. Podejmowanie i wykonywanie działalności określonej ustawą jest dozwolone tylko wówczas, jeżeli nie naruszy ona przeznaczenia nieruchomości określonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz w odrębnych przepisach.

realista napisał(a):wygaszenie koncesji nie nastąpi z wniosku przedsiębiorcy (bo niby dlaczego miałby on składać takowy wniosek) a więc powinno ewentualnie nastąpić z urzędu (pytanie którego ?);


Ani z urzędu, ani na wniosek - to następuje z mocy prawa (art. 38 ust. 1 pkt 2 PGG). :( :(

realista napisał(a):skoro koncesja istnieje (...) to koncesja funkcjonuje nadal w obiegu prawnym

Jw. - art. 38 ust. 1 pkt 2 PGG.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: planowanie przestrzenne a złoże

Postprzez realista » 25 Maj 2016, 13:19

Wg mnie to organ powinien wygasić koncesję (decyzję administracyjną). Jeśli tego nie zrobi ? Spójrzmy na to z innej strony: przedsiębiorca niekoniecznie musi mieć świadomość co do faktu uchwalenia mpzp (chociaż nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności). Organ koncesyjny natomiast taką informację powziął na etapie procedowania takiego aktu prawa miejscowego a zatem to w jego gestii (głównie) jest wygaszenie koncesji i/lub negatywne uzgodnienie/opiniowanie mpzp (!) w trakcie tegoż procedowania.
Kolejna sprawa: który organ wystąpi ze stosownym wnioskiem czyli inaczej mówiąc wyłapie ten wątek ? - podejrzewam, że żaden. A przedsiębiorca tymczasem spokojnie wyeksploatuje zasoby i zakończy działalność. Wg mnie warto spróbować ..... - ryzyko niewielkie.
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: planowanie przestrzenne a złoże

Postprzez tomala » 25 Maj 2016, 15:37

po rozmowie z organem koncesyjnym otrzymałem informację, że koncesja jest ważna bo została wydana prawidłowo tzn. po uzyskaniu uzgodnienia od wójta. organ nie widzi podstaw do jej unieważnienia (cofnięcia) gdyż uważa, że to gmina uchwalając mpzp popełniła błąd - niedopatrzenie i nie ujęła w planie miejscowym już działającego zakładu górniczego, który dodam odprowadza opłatę eksploatacyjną do gminy oraz uiszcza podatek od nieruchomości, ale gmina jakoś tego nie zauważyła :lol: . Problem jest inny to przedsiębiorca chcąc kontynuować działalność myślał, że wystarczy udokumentować zasoby poniżej dotychczas udokumentowanego spągu (bo takowe są) i otrzyma koncesję na dalszą eksploatację, a tymczasem wójt nie uzgodni pozytywnie takiego wniosku bo jest sprzeczność przeznaczenia nieruchomości. :roll:
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: planowanie przestrzenne a złoże

Postprzez Hubert » 25 Maj 2016, 16:11

W takim razie lepiej, żeby organ koncesyjny nie czytał tego wątku. ;)
Realisto, Tomalo, nie pisałbym o automatycznym wygaśnięciu koncesji, gdyby nie moje doświadczenia z praktyki. :(
A czy w koncesji była określona rzędna spągu?
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: planowanie przestrzenne a złoże

Postprzez tomala » 25 Maj 2016, 22:01

dowiem się to będziemy kontynuowali temat bo jest bardzo ciekawy. A jeżeli doszło by do kontroli urzędu górniczego. :shock: Nie spotkałem się z sytuacją, żeby inspektor tak dalece "angażował" się w kontrolę żeby sprawdzał zgodność inwestycji z dokumentami planistycznymi, to czy w takim przypadku działalność przedsiębiorcy mimo jego kompletnej niewiedzy co zostało zrobione z jego działką podchodzi pod działalność bez wymaganej koncesji tzn. 40 x stawka eksploatacyjna x Mg wydobytego od tego czasu kruszywa :(
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Następna

Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron