geologia samorządowa

od tego wszystko się zaczyna...

geologia samorządowa

Postprzez tomala » 15 Wrz 2016, 23:07

Witam
Mam pytanie, a raczej prośbę. Może ktoś z Was jest pracownikiem jakiegoś starostwa. Poszukuję informacji na jakiej podstawie prawnej i w jakim zakresie Starosta może kontrolować zakłady górnicze. Jak może egzekwować zmiany ewidencji gruntów np. z roli na kopalinę przed rozpoczęciem wydobycia, jak może kontrolować nieścisłości w podanych ilościach wydobytej kopaliny, a ilościach deklarowanych, a w przypadku stwierdzenia takiej nieścisłości jak egzekwować naprawę sytuacji. Jak egzekwować konieczność rekultywacji gruntów itd.

Jak mógłby mi ktoś z Was pomóc w podaniu mi listy na podstawie której mógłbym przeprowadzić kontrolę na zakładzie górniczym jako Starosta z podaniem artykułów na podstawie których taka kontrola mogłaby się odbyć, byłbym wdzięczny.....
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: geologia samorządowa

Postprzez Hubert » 15 Wrz 2016, 23:58

Tomalo, poruszyłeś kilka kwestii. Starosta nie jest organem podatkowym w zakresie podatku od nieruchomości, więc w tym zakresie kompetencji kontrolnych bym mu nie przypisywał (krzyżowanie kompetencji prezydenta miasta oraz starosty zachodzi jednak w miastach na prawach powiatu).
Jest jednak starosta organem administracji geologicznej / organem koncesyjnym - i z tego względu przysługują mu kompetencje kontrolno-nadzorcze (art. 158 pkt 2 PGG).
W tym zakresie organ może kontrolować wolumen wydobycia, a w razie stwierdzenia, iż wniesiono zbyt niską opłatę eksploatacyjną - naliczyć prawidłową (art. 138 PGG).
Jeśli chodzi o rekultywację, to kompetencje wynikać będą zarówno z PGG, jak i ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Ponieważ wymieniłeś kompetencje przykładowo - to pełną podstawę prawną można by podać po uściśleniu problemu.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: geologia samorządowa

Postprzez tomala » 16 Wrz 2016, 08:38

Czyli jeżeli chodzi o kwestię podatków to jest to kompetencja gminy? A znasz podstawę prawną wszczęcia nakazu zmiany ewidencji gruntów i uiszczania opłat od działalności.
Jeżeli chodzi o rekultywację to jest brak nadania kierunku rekultywacji, brak projektu technicznego rekultywacji, brak dwóch opinii o utracie wartości użytkowych wymaganych w przypadku nie przekwalifikowania gruntów. Przedsiębiorca nie rekultywuje terenów na bieżąco, dodatkowo są podejrzenia o wydobywanie poza wyznaczonym obszarem górniczym, wywozi kruszywo nie uzgodnionymi drogami (droga uzgodniona jest dłuższa), jakie ma kompetencje gmina w odbiorze rekultywacji (na wyrównaniu dna wyrobiska i skarp zewnętrznych rekultywacja dla starostwa się kończy) czy gmina może mieć realny wpływ na ostateczny wygląd zrekultywowanego wyrobiska. Jest tego trochę, ale niestety mam takiego "pirata kopalnianego", potrzebuję podstaw prawnych do dalszych działań, jeśli mógłbyś mi choć w części pomóc.
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: geologia samorządowa

Postprzez realista » 16 Wrz 2016, 14:15

W nawiązaniu do wypowiedzi Amadeusa dodam, iż kompetencji w zakresie kontroli podatków lokalnych starosta wprawdzie nie ma ale za to zawsze może a nawet powinien poinformować w przypadku wątpliwości co do prawidłowości naliczania takowego organ samorządowy. Bez wątpienia natomiast ma kompetencje do kontroli działalności górniczej w odniesieniu do kwestii opłat z tytułu wyłączeń z produkcji rolnej i leśnej - jeśli nieruchomości na której prowadzona jest działalność stanowią grunty chronione.
Sprawa druga to kwestia naliczania opłat eksploatacyjnych: w przypadku stwierdzenia nieprawidłowego naliczenia wysokości opłaty ma prawo naliczyć wysokość prawidłową, w tym również z uwzględnieniem warunków koncesyjnych dotyczących limitu wydobycia a w przypadku jego przekroczenia wyciągnięcia konkretnych sankcji.
Co do kierunku rekultywacji: przedsiębiorca powinien wystąpić ze stosownym wnioskiem o ustalenie takowego, chyba że takowy wskazany został w warunkach udzielenia koncesji. Sukcesywna rekultywacja - jeśli jest możliwa lub wynika z warunków koncesyjnych - powinna być realizowana na każdym etapie działalności górniczej.
Eksploatacja złoża poza obszarem górniczym to kompetencje organu nadzoru górniczego - do którego należy takie przypadki bezwzględnie i bezlitośnie zgłaszać; ponadto stanowią jednoznaczne przesłanki wydobycia bez wymaganej koncesji - odrębne postępowanie.
Kwestie transportu: jeśli wywóz odbywa się drogami publicznymi i nie ma naruszeń w tym zakresie np. tonażowym to jest działanie legalne; chyba że droga transportu została wskazana jednoznacznie np. w decyzji środowiskowej (jeśli takowa była wydana) lub dochodzi do naruszenia ograniczeń wynikających z przepisów o ruchu drogowym (wówczas zgłoszenie na policję).
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: geologia samorządowa

Postprzez realista » 16 Wrz 2016, 14:21

Dodam jeszcze tylko a raczej powtórzę (przy którymś wątku już wyrażałem taką opinię), że w przypadku stwierdzenia nielegalnej eksploatacji bezwzględnie należy poinformować o takiej sytuacji organy skarbowe i wnieść o ich udział w postępowaniu (jako kontrola z innej strony: VAT, CIT). Możliwe (bo niezabronione) jest w takich sytuacjach oddelegowanie pracownika jednego organu do drugiego i tym samym wzajemna pomoc w słusznym celu.
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG


Wróć do Geologia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

cron