Obszar górniczy

zakręty postępowań koncesyjnych

Re: Obszar górniczy

Postprzez aszw » 09 Wrz 2017, 22:32

No właśnie B, K, N, R czy inny Ls w ewidencji nie ma tu wiele do rzeczy. Co do zasady właściciel powinien pilnować zgodności między ewidencją a stanem faktycznym, ale wymóg ten jest w zasadzie martwy i nie do wyegzekwowania. Istotne w tym przypadku jest to, że teren jest w praktyce wykorzystywany do eksploatacji kopaliny, czyli użytkowany gospodarczo.

Faktem jest, że przedsiębiorca (przez zaniedbanie czy też celowe działanie - nie oceniam) uszczuplił i nadal uszczupla dochody podatkowe gminy i może za to zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Organ z urzędu albo na skutek innego bodźca może (i powinien) wszcząć odpowiednie postępowanie i dochodzić swych należności - za pełne 5 lat wstecz plus odsetki ustawowe w bonusie. O takiej "perspektywie" myślałem. Materiału dowodowego raczej nie powinno zabraknąć skoro eksploatacja trwa od kilku lat.
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 165
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

Re: Obszar górniczy

Postprzez Beraht » 09 Wrz 2017, 22:59

Jeśli już jesteśmy przy klasyfikacji... A w ogóle jak to się dzieje, że dajmy na to przedsiębiorca X prowadzi wydobycie na Ls. Kiedy i komu należy przedłożyć decyzję wyłączeniową od RDLP? Czy OUG może nie "widzieć" braku decyzji wyłączeniowej? Albo inaczej: kiedy może wypłynąć brak decyzji. Albo czy może w ogóle nie wypłynąć i dlaczego?
Beraht
dyrektor **
 
Posty: 147
Rejestracja: 29 Cze 2016, 23:35

Re: Obszar górniczy

Postprzez aszw » 10 Wrz 2017, 00:02

Nadal twierdzę, że nie ma co przesadnie zwracać uwagę na klasoużytek w ewidencji. I wielu jest takich przedsiębiorców X którzy eksploatują grunty sklasyfikowane jako leśne. Natomiast zgodnie z sztuką powinni oni legitymować się decyzjami RDLP o wyłączeniu gruntów z produkcji oraz regulować stosowne opłaty.

Pytania Twoje są bardzo trafne, bowiem ...decyzji wyłączeniowych chyba ujawniać nikomu nie trzeba - mnie przynajmniej się to nie zdarzyło i nawet podczas kilku dosyć kompleksowych kontroli WIOŚ nie były żądane do wglądu. Spotkałem się dawniej (za poprzednich przepisów) z praktyką włączania kopii decyzji wyłączeniowych do planów ruchu co budziło moje zdziwienie, ja natomiast nigdy tego nie robiłem i nadal nie robię. I ŻADEN z organów teoretycznie nadzorujących eksploatację (OUG, marszałek) czy reprezentujących samorząd lokalny (wójt, starosta) nigdy nie wnikał w te tematy.

Czy może w ogóle nie wypłynąć brak decyzji? No cóż, jednoznacznej odpowiedzi brak ;) - myślę że w aktualnie i powszechnie panującym klimacie szukania sposobów dla poratowania budżetu przez chyba wszystkie możliwe jednostki samorządowe i rządowe istnieje możliwość ujawnienia takich sytuacji, przy czym nie za bardzo mam teraz pomysł kto i na jakiej zasadzie miałby taką kontrolę zainicjować. Starosta jako organ ewidencji gruntów? Starosta jako organ nadzoru nad lasami niepaństwowymi? Lokalne nadleśnictwo? Gmina przy okazji sporządzania PUL? Nie chce mi się za bardzo wertować teraz szczegółowych przepisów - aczkolwiek na bazie własnego doświadczenia wyczuwam tutaj pewną lukę w systemie kontroli tych kwestii.
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 165
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

Re: Obszar górniczy

Postprzez Beraht » 10 Wrz 2017, 04:45

Dzięki za odp. W sumie to ciekawy wątek. :)

Przedsiębiorca Y dokonał fizycznego przekształcenia gruntu leśnego na rolny na 3 ha, po czym dokonał zmiany klasyfikacji gleboznawczej i to wszystko na terenie obszaru chronionego krajobrazu. I opis tych czynności z podaniem dat został zawarty w decyzji środowiskowej na podstawie sporządzonego raportu. Nie było mpzp, tylko studium. A gdzie uchwalenie planu i zgoda na zmianę przeznaczenia gruntu od marszałka i decyzja wyłączeniowa? Ja rozumiem, że jak ktoś ma sprawnego geodetę, to można dużo. Ale żeby RDOŚ-owi nie zapaliła się zielona lampka, że ominięto przepisy? Czy może ja jestem przesadnym legalistą i nie każdy urzędnik zna wszystkie przepisy prawa?
Beraht
dyrektor **
 
Posty: 147
Rejestracja: 29 Cze 2016, 23:35

Re: Obszar górniczy

Postprzez aszw » 10 Wrz 2017, 12:18

A czego dotyczyła decyzja środowiskowa i raport? Parł z eksploatacją na ten teren?
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 165
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

Re: Obszar górniczy

Postprzez Beraht » 10 Wrz 2017, 16:26

Tak, tak i z pomyślnością eksploatuje na 10ha (5 OG-ych na różne podmioty z racji występowania OChK).
Beraht
dyrektor **
 
Posty: 147
Rejestracja: 29 Cze 2016, 23:35

Re: Obszar górniczy

Postprzez aszw » 10 Wrz 2017, 20:30

Wygląda na dość grubo szyty ten temat. Domyślam się, że przeklasyfikowanie z Ls na R jakiejś niskiej bonitacji miało właśnie na celu pominięcie mpzp (tak spekuluję bo nie pamiętam teraz na 100% ale zdaje się że niskie eRki mogły iść na eksploatację tylko na podstawie studium). Natomiast ten OChK mnie zastanawia, bo to szczególnie powinno zakłuć w oczy pewne organy.
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 165
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

Re: Obszar górniczy

Postprzez Beraht » 10 Wrz 2017, 21:44

Najciekawsze, że ludzie zgłaszali uwagi na etapie wydawania decyzji środowiskowej, bo w bezpośrednim sąsiedztwie jest kilka działek budowlanych. To nie żadne odludzie. Złoże o miąższości dochodzącej nawet do 40 m bez wkładek, więc 3 ha tworzy ogromną ilość ton.
Na jakiej podstawie doszło do zmiany klasyfikacji? Można sobie ot tak wyciąć las? Czy może UPUL już przewidywał zrąb zupełny i gościu z tego skorzystał (pomimo obowiązku odtworzenia siedliska w ciągu 5 lat wg UoL)? UPUL na pewno jest, bo to bogaty powiat, o ile te można w ogóle nazwać bogatymi. ;)
Beraht
dyrektor **
 
Posty: 147
Rejestracja: 29 Cze 2016, 23:35

Re: Obszar górniczy

Postprzez dorotan » 17 Wrz 2017, 16:11

aszw napisał(a): Co do zasady właściciel powinien pilnować zgodności między ewidencją a stanem faktycznym, ale wymóg ten jest w zasadzie martwy i nie do wyegzekwowania. Istotne w tym przypadku jest to, że teren jest w praktyce wykorzystywany do eksploatacji kopaliny, czyli użytkowany gospodarczo.


Dzień dobry,
Mam pytanie do powyższego stwierdzenia: kto i na jakim etapie procesu koncesyjnego ma obowiązek zadbać o zgodność w ewidencji między wpisem istniejącym a stanem faktycznym użytkowania terenu?
Spotkałam się z przypadkiem, iż przedsiębiorca po zaniechaniu wydobycia stwierdził iż przestał wykorzystywać teren gospodarczo, bo przecież "nie kopie" i nie będzie płacił podatków jak za grunt przemysłowy (bo właśnie w ewidencji cały czas widniała rola).
Dorota
dorotan
inżynier *
 
Posty: 31
Rejestracja: 06 Lis 2013, 14:03

Re: Obszar górniczy

Postprzez aszw » 17 Wrz 2017, 22:56

To w ogóle nie ma związku z procesem koncesyjnym. Obowiązek aktualizacji danych ewidencyjnych wynika z przepisów pgk, wskazuje się go też z automatu np. w decyzjach RDLP o wyłączeniu z produkcji leśnej albo decyzjach starosty o wyłączeniu z produkcji rolnej - ale tak jak napisałem wcześniej, niespecjalnie jest to pilnowane ani egzekwowane.
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 165
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

PoprzedniaNastępna

Wróć do koncesje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

cron