rozszerzenie złoża

rozszerzenie złoża

Postprzez tompety » 23 Lis 2017, 07:31

Czy istnieje w przepisach definicja rozszerzenia złoża.
Czy można uznać za rozszerzenie złoża utworzenie kilku całkiem nowych (nie znajdujących się w granicach pierwotnego złoża) Pól eksploatacyjnych zlokalizowanych kilkaset metrów od pierwotnego złoża i przedzielonych gruntami obcymi.
tompety
technik *
 
Posty: 16
Rejestracja: 15 Paź 2014, 10:12

Re: rozszerzenie złoża

Postprzez phiotlek » 23 Lis 2017, 19:32

Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, że nie można. Chyba że trafisz na jakiegoś opornego urzędnika.
Swoją drogą jeśli nie robisz czegoś na zasadzie "mielenia" zasobów to pytanie pojawia się po co. Prościej chyba zrobić nowe.
phiotlek
technik **
 
Posty: 21
Rejestracja: 15 Wrz 2016, 17:03

Re: rozszerzenie złoża

Postprzez petrol » 24 Lis 2017, 21:13

Jeśli złoże zostało udokumentowane to w jakichś granicach. Tworzenie tzw. pól leżących kilkaset metrów od tych granic to manipulacja w jakimś celu. Bo po co to tworzenie nowych pól jak można dokumentować nowe złoże. A dlaczego nie można by dokumentować nowe pole kilka kilometrów od pierwotnego złoża. A może kilkanaście km.
petrol
górnik *
 
Posty: 6
Rejestracja: 17 Maj 2012, 08:46

Re: rozszerzenie złoża

Postprzez aszw » 24 Lis 2017, 21:50

Dawniej, kiedy za środki budżetowe dokumentowało się złoża na setkach hektarów i trwało to kilka lat (a dokumentacja wynikowa zajmowała 3/4 półki w regale) praktyka ustalania zasobów w izolowanych i często znacznie oddalonych polach złożowych nie była niczym dziwnym i zdarzało się to dosyć często. Obecnie, kiedy konkretny przedsiębiorca sam finansuje prace, dokumentuje generalnie na swoje potrzeby i najczęściej w zasięgu gruntów do których ma lub może mieć tytuł prawny, raczej się to nie zdarza - chyba, że np. pola złożowe przedziela obiekt liniowy typu droga krajowa.

Jako takiej definicji "rozszerzenia złoża" w przepisach nie ma, ale jest jak najbardziej możliwa zmiana jego granic poprzez doprojektowanie prac geologicznych i opracowanie dodatku do dokumentacji.

Natomiast jak dla mnie istota sprawy skwitowana jest celnie tutaj:
phiotlek napisał(a):Swoją drogą jeśli nie robisz czegoś na zasadzie "mielenia" zasobów to pytanie pojawia się po co. Prościej chyba zrobić nowe.
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 165
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

Re: rozszerzenie złoża

Postprzez tompety » 26 Lis 2017, 22:56

Intencje odczytaliście Państwo prawidłowo.
Kombinacja polega na tym, że w latach ubiegłych zostało udokumentowane złoże w granicach ok. 2 ha, było eksploatowane, rozliczone i zrekultywowane. Jednakże nagle w ubiegłym roku całkiem nowy Inwestor rozpoczął procedurę (i o dziwo ją przeszedł!!!!) rozszerzenia tego złoża o całkiem nowe tereny nie stykające się ze starym złożem. Po co to pytanie?
Tu jest ta kombinacja.
Złoże znajduje się w strefie ochrony pośredniej ujęcia wody (woda ujmowana jest z tego samego poziomu wodonośnego co wody w złożu). Rozporządzenie RZGW zakazuje w tej strefie tworzenia nowych złóż, ale pozwala na rozszerzenie tego starego.
Inwestor wymyślił, że pierwotne złoże stanie się Polem A, a grunty oddalone o kilkaset m od tego złoża staną się kolejnymi Polami eksploatacyjnym.
Myk jest taki, że wszystkie te Pola zostały określone jako jeden obszar i teren górniczy tylko w nazwie mają dodatek Pole A, B itd.
Organ koncesyjny twierdzi, że jeżeli stanowią jeden obszar i teren górniczy to wszystko jest w porządku.

Istotne jest również to, że pierwotne złoże zostało zrekultywowane a w ewidencji stanowi Ws, a nie K.
Według mnie udzielenie koncesji na wydobywanie z tak skonstruowanego złoża jest delikatnie mówiąc mocno naciągane.
Dlatego szukam definicji rozszerzenia złoża.
tompety
technik *
 
Posty: 16
Rejestracja: 15 Paź 2014, 10:12

Re: rozszerzenie złoża

Postprzez Hubert » 26 Lis 2017, 23:17

Jeśli jako kryterium wyznaczenia granic weźmiesz geologię (czyli wyznaczysz granice naturalne), to wszystko jest ok. Wg rozporządzenia w sprawie dokumentacji geologicznej złoża kopaliny, z wyłączeniem złoża węglowodorów, zasadą jest dokumentowanie złóż w ich granicach naturalnych, a wycinkowe dokumentowanie stanowi wyjątek od reguły.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: rozszerzenie złoża

Postprzez aszw » 26 Lis 2017, 23:32

Hubert napisał(a):zasadą jest dokumentowanie złóż w ich granicach naturalnych, a wycinkowe dokumentowanie stanowi wyjątek od reguły

...których to wyjątków w kopalnictwie odkrywkowym jest niezliczona ilość :)

Sądzę, że pomimo powszechnego tutaj odczucia iż jest to ewidentny wykręt w celu zachowania możliwości eksploatacji - w opisanych okolicznościach od strony czysto formalnej ciężko będzie się przyczepić.
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 165
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

Re: rozszerzenie złoża

Postprzez realista » 29 Lis 2017, 20:54

Poszerzenie granic udokumentowania złoża w taki czy inny sposób niekoniecznie musi powodować zmianę jego nazwy (opcja wyodrębniania pól złożowych to nic nowego, takie rozwiązania funkcjonowały także dawniej); tyle że takie rozwiązanie stosować się powinno w dokumentacji pierwotnej a nie wtórnej. Tak czy inaczej złoże pozostaje w pewnym sensie tym samym złożem.
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG


Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

cron