PZZ

zakręty postępowań koncesyjnych

PZZ

Postprzez galena3110 » 07 Maj 2018, 14:46

Witam,

Zwrócono nam z Urzędu Mar. PZZ do poprawy. Jednym z wymogów podanym przez Panią urzędnik jest uwzględnienie współczynnika spulchnienia dla nadkładu. Przyznam szczerze, że pierwszy raz spotykam się z takim wymogiem przy PZZ. Czy ktoś zna może prawidłowy wzór na obliczenie tego współczynnika i co wziąć przy tym pod uwagę ??? Szukałam wzoru, ale nie wiem czy jest on właściwy. Pozwoliłam sobie sięgnąć nawet do noatatek ze studiów i też nic ... :(. Jeżeli ktoś ma wiedzę na ten temat będę wdzięczna jak się nią podzieli :).

Pozdr,
Beata
galena3110
inżynier **
 
Posty: 45
Rejestracja: 05 Lis 2015, 09:32

Re: PZZ

Postprzez aszw » 07 Maj 2018, 19:21

Witam,

nie wiem na ile to pomoże bo nie znam co prawda źródła i również sobie takiego nie przypominam - ot, taka wiedza "spod dużego palca" i "z pokolenia na pokolenie" - ale zawsze przyjmowałem 1,2 i nikt nie miał zastrzeżeń.
A nie miał zastrzeżeń pewnie dlatego, że też nie znał źródła...
;)

Pozdrawiam
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 165
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

Re: PZZ

Postprzez galena3110 » 08 Maj 2018, 08:11

Mhmmm no mi tutaj już podano w piśmie, że mam pomnożyć nadkład przez współczynnik o wartości 1,1
Tylko zastanawiałam się po prostu skąd ta wartość 1,1 ;) dlaczego akurat tyle itd.
No nic może nie ma się nad czym rozwodzić tylko przyjąć to jak chcą i tyle ..
Dzięki za odzew :)
galena3110
inżynier **
 
Posty: 45
Rejestracja: 05 Lis 2015, 09:32

Re: PZZ

Postprzez kier18 » 08 Maj 2018, 08:38

Witam,
Ja również zawsze przyjmuję współczynnik 1,2 i też nie wiem jakie jest źródło:)
kier18
inżynier *
 
Posty: 34
Rejestracja: 09 Mar 2017, 11:10

Re: PZZ

Postprzez aszw » 08 Maj 2018, 08:40

galena3110 napisał(a):No nic może nie ma się nad czym rozwodzić tylko przyjąć to jak chcą i tyle

Otóż właśnie to. Problemy natury akademickiej w urzędach należy załatwiać polubownie :)
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 165
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

Re: PZZ

Postprzez aszw » 08 Maj 2018, 08:41

kier18 napisał(a):Ja również zawsze przyjmuję współczynnik 1,2 i też nie wiem jakie jest źródło:)

A nie mówiłem, że "z pokolenia na pokolenie"? :) :) :)
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 165
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

Re: PZZ

Postprzez idait » 09 Maj 2018, 07:41

w przepisach budowlanych są wyróżniane kategorie gruntów w zależności od stopnia spulchnienia po odspojeniu, przy czym podawane jest to w % od pierwotnej objętości i w zależności od typu gruntu może się wahać o 5 do 50 % (czyli współczynnik od 1,05 do 1,5). Może o to im chodzi.
idait
technik **
 
Posty: 22
Rejestracja: 14 Sie 2015, 09:39

Re: PZZ

Postprzez galena3110 » 31 Sty 2019, 20:43

Hej,

W DG przedstawiono kąty nachylenia skarpy podwodnej jako 27 ^o. Niestety złoże jest wąskie i w związku z tym skarpy te mogą na siebie nachodzić i prawdopodobnie będzie brak możliwości eksploatacji do spągu. Jaki w tym przypadku należy zaproponować kąt by dało radę jednak eksploatować kopalinę do jej spągu??? Jest na to jakiś sposób ? :oops: :oops: :oops:

Pozdrawiam
galena3110
inżynier **
 
Posty: 45
Rejestracja: 05 Lis 2015, 09:32

Re: PZZ

Postprzez realista » 04 Lut 2019, 22:18

Przede wszystkim nie bardzo wiadomo dlaczego ktoś w dokumentacji porusza temat kątów nachylenia skarp (!?). Po drugie kąty nachylenia skarp podwodnych w przypadku piasków i żwirów - w zależności od składu ziarnowego i udziału domieszek ilasto-gliniastych mogą niekiedy zachowywać stateczność przy większych kątach nachylenia a niekiedy osiągają wartości znacznie poniżej 20 stopni. W przypadku wąskiej działki eksploatacja pozbawiona jest sensu; proszę pamiętać o pasach ochronnych i ruchowych parametrach geometrycznych zaangażowanych maszyn i środków transportu. Dokumentowanie złóż w obrębie wąskich powierzchni działek jest kompletnie niezrozumiałe - choć z punktu formalnego możliwe.
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: PZZ

Postprzez aszw » 04 Lut 2019, 23:01

realista napisał(a):Przede wszystkim nie bardzo wiadomo dlaczego ktoś w dokumentacji porusza temat kątów nachylenia skarp (!?)

Właśnie z tego powodu nie przejmowałbym się w ogóle zapisami dokumentacji w tym zakresie.

Natomiast z eksploatacją spod lustra wody kopaliny piaszczysto-żwirowej jest ten problem, że właściwie nigdy nie wiadomo do końca jak się te skarpy ułożą. Czy będzie to kąt 25, 22, 19 stopni czy może jeszcze inaczej. I projektując eksploatację trzeba zachować bardzo daleko idącą ostrożność w tej kwestii. Osuwiska skarp przy takiej specyfice wyrobiska są po prostu niekiedy wręcz niemożliwe do przewidzenia i żadna ekspertyza nie da 100% pewności co i jak zadziała. Tak więc solidne pasy ochronne od gruntów sąsiadujących muszą być zachowane i dla wąskiego złoża oznaczać to może w praktyce brak możliwości jego eksploatacji.

Pomijam kwestię, że zagadnienia odkrywkowej eksploatacji spod wody to od kilku lat niewątpliwy "konik" dla inspektorów OUG - przynajmniej tutaj gdzie ja funkcjonuję.
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 165
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

Następna

Wróć do koncesje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron