przez Magda1 » 18 Lut 2020, 12:02
Zgodnie z art. 229 § 1 pkt 2 KP wstępnym badaniom lekarskim, z zastrzeżeniem § 11, podlegają pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. Zgodnie z 229 § 4 KP pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.
Jak zauważa K. Baran w Komentarzu do Kodeksu pracy, WKP 2018 (komentarz do art. 229 KP) „w świetle art. 229 § 1 pkt 2 k.p. w razie konieczności przeniesienia pracownika młodocianego na jakiekolwiek inne stanowisko niż określone w umowie, pracownika dorosłego zaś – w razie przenoszenia go na stanowisko pracy, na którym występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe, pracodawca jest zobowiązany skierować pracownika na kolejne badanie wstępne dotyczące tego nowego, choćby tylko na krótki czas, powierzonego stanowiska pracy. W szczególności wykonanie badania wstępnego będzie konieczne w razie polecenia pracownikowi wykonywania innej pracy w trybie art. 42 § 4 k.p., jeżeli będzie się ona wiązała z czynnikami szkodliwymi lub warunkami uciążliwymi, innymi od dotychczasowych, jak również wtedy, gdy dojdzie do takiej zmiany stanowiska pracy w trybie porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego.”
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 marca 2011 r., sygn. akt: II PK 225/10, stwierdził, że „przez "stanowisko pracy", o którym mowa w art. 229 § 4 k.p., należy rozumieć zarówno określenie rodzaju pracy, jak i miejsca (warsztatu) pracy. Wynika to z funkcji jaką pełni ten przepis, w którym określenie stanowiska pracy ma służyć ocenie zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika przez występujące czynniki fizyczne (pył przemysłowy, czynniki toksyczne, czynniki biologiczne) dotyczące miejsca pracy oraz inne czynniki (praca zmianowa, prace wymagające pełnej sprawności psychoruchowej) dotyczące rodzaju wykonywanej pracy. Podkreślenia też wymaga, że wskazanie danego stanowiska pracy (w szczególności jego nazwa) ma tylko to znaczenie, że odnoszą się do niego (do miejsca i rodzaju pracy) czynniki zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika, których określenie (charakterystyka stanowiska pracy) ma podstawowe znaczenie.”
Odpowiadając na zadane pytanie, wyznacznikiem konieczności skierowania pracownika na kolejne badania lekarskie nie jest ani nazewnictwo stanowiska pracy ani zakres przeprowadzonych dotychczas badań, zgodnie ze skierowaniem pracodawcy. Wyznacznikiem jest zaś zmiana rodzaju i warunków pracy oraz i wiążących się z tym czynników zagrożeń.
Rozważenia wymaga czy nie zmieniają się czynniki zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika na dotychczasowym i nowym stanowisku pracy. Jeśli nastąpi zmiana, konieczne jest skierowanie pracownika na badania lekarskie.