kwalifikacje operatorów maszyn

kwalifikacje operatorów maszyn

Postprzez tomala » 29 Sty 2016, 12:16

Witam

Chciałem uściślić rodzaj wymaganych kwalifikacji dla operatora zgarniarki linowej. Spotkałem się z już z dwiema opiniami: jedna to wymagane kwalifikacje dla operatora koparki oczywiście z zachowaniem klas dla pojemności naczynia roboczego, a druga to uprawnienia dla operatora zgarniarki - pomimo, że jest to konstrukcyjnie całkowicie inna maszyna. Może ktoś z Was drodzy użytkownicy forum da mi jednoznaczną odpowiedź.
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: kwalifikacje operatorów maszyn

Postprzez realista » 29 Sty 2016, 14:20

Z uprawnieniami operatorów dla maszyn i urządzeń to w ogóle jest jeden wielki skandal. Do chwili obecnej brak jest np. uregulowań (wymogów formalnych) dla operatorów wiertnic czy wozideł ! Zupełnie niezrozumiałym jest obecny podział uprawnień na klasy zarówno dla koparek jak i ładowarek. W Polsce działają już wyspecjalizowane firmy, które organizują wyjazdy szkoleniowe np. do Niemiec - w trakcie których odbywa się szkolenie wraz z zajęciami praktycznymi, kończące się uzyskaniem uprawnień na wszelkie maszyny do robót ziemnych, budowlanych czy drogowych. Pracownik otrzymuje zatem jedno zaświadczenie na mocy którego w Polsce może obsługiwać dowolną koparkę, ładowarkę czy koparko-ładowarkę.
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: kwalifikacje operatorów maszyn

Postprzez Hubert » 29 Sty 2016, 23:26

Moim zdaniem na żadną maszynę czy urządzenie do robót ziemnych / drogowych / budowlanych nie potrzeba dziś uprawnień, gdyż przepisy są... niekonstytucyjne ;)
http://kopalnie-odkrywkowe.pl/pl/przepi ... ne_/226/2/

Ministerstwo Rozwoju prowadzi aktualnie analizy co do kierunków nowelizacji wspomnianego w art. rozporządzenia. Generalny zamysł sprowadza się do zmniejszenia liczby klas.
Będę Wam wdzięczny za wszelkie pomysły w tym zakresie; mogę podesłać materiały.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 998
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: kwalifikacje operatorów maszyn

Postprzez tomala » 18 Lut 2020, 00:45

hej ho.

mam pytanie i może ktoś z Was zna odpowiedź! Jeżeli badania lekarskie dla osoby dozoru ruchu wyznaczonej przez krzg nie różnią się (lub charakteryzują się nawet mniejszym zakresem diagnostyki laboratoryjno - lekarskiej) od badań i ich zakresu dla np. operatora maszyny urabiającej, to czy w przypadku jeżeli krzg wyznaczy na podstawie pgig jako osobę dozoru ruchu operatora maszyny urabiającej pracującej w ruchu zakładu górniczego, bez wpisu w orzeczeniu lekarskim ("... osoba dozoru ruchu") tylko wpisze operator maszyny ……, to czy to jest niezgodne z ustawą? czy samo nazewnictwo stanowiska pracy (w orzeczeniu lekarskim) określa możliwość wykonywania danego zakresu obowiązków w zakresie orzecznictwa lekarza medycyny pracy, czy może zakres przeprowadzonych badań? jeżeli zakres badań lekarskich w zakresie czynników szkodliwych na stanowisku pracy dla operatora i osoby dozoru ruchu jest taki sam lub nawet bardziej rygorystyczny dla operatora to czy wymaganie od lekarza medycyny pracy wpisu (" może pracować jako osoba dozoru ruchu") jest uzasadniona? i czy organy nadzoru górniczego nie mogą uznać jako spełniony przepis odnośnie takiej osoby jeżeli będą zachowane wszystkie pozostałe w tym zakresie? znam zakres badań lekarskich dla operatorów maszyn urabiających takich jak koparki i ładowarki lub kierowcy zawodowi i niczym nie różnią się zakresu badań lekarskich dla osób kierownictwa i dozoru ruchu w odkrywkowych zg (przynajmniej bez użycia mw). więc czy zakres przeprowadzonych badań świadczy o dyspozycji człowieka do danego stanowiska czy pomimo wykonania tychże samych badań jednak opisanie ich innym stanowiskiem pracy w tych samych warunkach pracy dyskwalifikują osobę do ich wykonywania?
tomala
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: kwalifikacje operatorów maszyn

Postprzez Magda1 » 18 Lut 2020, 12:02

Zgodnie z art. 229 § 1 pkt 2 KP wstępnym badaniom lekarskim, z zastrzeżeniem § 11, podlegają pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. Zgodnie z 229 § 4 KP pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

Jak zauważa K. Baran w Komentarzu do Kodeksu pracy, WKP 2018 (komentarz do art. 229 KP) „w świetle art. 229 § 1 pkt 2 k.p. w razie konieczności przeniesienia pracownika młodocianego na jakiekolwiek inne stanowisko niż określone w umowie, pracownika dorosłego zaś – w razie przenoszenia go na stanowisko pracy, na którym występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe, pracodawca jest zobowiązany skierować pracownika na kolejne badanie wstępne dotyczące tego nowego, choćby tylko na krótki czas, powierzonego stanowiska pracy. W szczególności wykonanie badania wstępnego będzie konieczne w razie polecenia pracownikowi wykonywania innej pracy w trybie art. 42 § 4 k.p., jeżeli będzie się ona wiązała z czynnikami szkodliwymi lub warunkami uciążliwymi, innymi od dotychczasowych, jak również wtedy, gdy dojdzie do takiej zmiany stanowiska pracy w trybie porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego.”

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 marca 2011 r., sygn. akt: II PK 225/10, stwierdził, że „przez "stanowisko pracy", o którym mowa w art. 229 § 4 k.p., należy rozumieć zarówno określenie rodzaju pracy, jak i miejsca (warsztatu) pracy. Wynika to z funkcji jaką pełni ten przepis, w którym określenie stanowiska pracy ma służyć ocenie zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika przez występujące czynniki fizyczne (pył przemysłowy, czynniki toksyczne, czynniki biologiczne) dotyczące miejsca pracy oraz inne czynniki (praca zmianowa, prace wymagające pełnej sprawności psychoruchowej) dotyczące rodzaju wykonywanej pracy. Podkreślenia też wymaga, że wskazanie danego stanowiska pracy (w szczególności jego nazwa) ma tylko to znaczenie, że odnoszą się do niego (do miejsca i rodzaju pracy) czynniki zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika, których określenie (charakterystyka stanowiska pracy) ma podstawowe znaczenie.

Odpowiadając na zadane pytanie, wyznacznikiem konieczności skierowania pracownika na kolejne badania lekarskie nie jest ani nazewnictwo stanowiska pracy ani zakres przeprowadzonych dotychczas badań, zgodnie ze skierowaniem pracodawcy. Wyznacznikiem jest zaś zmiana rodzaju i warunków pracy oraz i wiążących się z tym czynników zagrożeń.
Rozważenia wymaga czy nie zmieniają się czynniki zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika na dotychczasowym i nowym stanowisku pracy. Jeśli nastąpi zmiana, konieczne jest skierowanie pracownika na badania lekarskie.
Magda1
aspirant
 
Posty: 1
Rejestracja: 18 Lut 2020, 11:59

Re: kwalifikacje operatorów maszyn

Postprzez aszw » 18 Lut 2020, 13:15

Tomala, może odpowiem nie od strony prawnej ale praktycznej.

Inspektora OUG który przybywa na kontrolę nic nie obchodzi, czy wymagany zakres badań osoby dozoru ruchu jest taki sam (czy może nawet mniejszy) niż tej samej osoby zatrudnionej na innym stanowisku czy pod inną nazwą. Zresztą on i tak tego nie wie, nie jest lekarzem a zwłaszcza lekarzem medycyny pracy. Liczy się konkretny kwit z konkretnym, nie budzącym wątpliwości zapisem - dla inspektora OUG oznacza to na ogół zapis tożsamy z nazwą stanowiska w strukturze organizacyjnej ZG.

W firmie wypraktykowaliśmy, że osoba z BHP kierująca pracownika na badania w skierowaniu podaje obydwa stanowiska - czyli "cywilne" i "górnicze" (np. ślusarz-mechanik, osoba dozoru ruchu specj. mechanicznej). Lekarz następnie przepisuje to do orzeczenia, ksero trafia do dokumentacji KRZG, wszyscy zadowoleni.

Pozdrawiam
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 165
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26


Wróć do BHP w odkrywkach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] oraz 0 gości

cron