Mierniczy górniczy i geolog górniczy w Nowym PGiG

Re: Mierniczy górniczy i geolog górniczy w Nowym PGiG

Postprzez kaligulek » 08 Cze 2012, 15:16

Witam,

Jestem nowym użytkownikiem na tym forum i bardzo mi się podoba wymiana poglądów na temat nowego PGG. Chciałbym się poradzić doświadczonych ludzi w jednej sprawie, mianowicie czy geolog górniczy może pełnić równocześnie funkcję kierownika ruchu zakładu górniczego (zakłady odkrywkowe bez materiałów wybuchowych). W nowym prawie jest zapis: art. 59.3. "...równocześnie stwierdzenie kwalifikacji do wykonywania czynności w kierownictwie ruchu oraz w wyższym dozorze ruchu..."?, jak mam to rozumieć ??? Proszę o pomoc.
kaligulek
aspirant
 
Posty: 3
Rejestracja: 08 Cze 2012, 14:56
firma: Kopalnia

Re: Mierniczy górniczy i geolog górniczy w Nowym PGiG

Postprzez realista » 08 Cze 2012, 18:43

- chyba nie do końca, gdyż geolog górniczy spełnia wymagania zawodowe aby pełnic taka funkcję, niemniej jednak powinien jeszcze spełniac wymagania naukowe, czyli byc np. absolwentem studiów o specjalności górnictwo odkrywkowe .... - nie jestem do końca pewien takowej tezy, aczkolwiek wiem, że są z tym pewne problemy ....
- podobne problemy dotyczą sytuacji kiedy to kandydat jest absolwentem studiów inżynierskich o specjalności np. mechanicznej ale ukończył także studia uzupełniające magisterskie w ramach SUM o specjalności górnictwo odkrywkowe - rodzi się wówczas pytanie jakiej specjalizacji jest takowy absolwent mgr inż. mechanikiem czy górnikiem ? - mają z tym duży problem OUG ....
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Mierniczy górniczy i geolog górniczy w Nowym PGiG

Postprzez Hubert » 09 Cze 2012, 13:38

Kaligulku, witaj na forum!

geolog górniczy może pełnić funkcję KRZG w odkrywkach wydobywających kopalinę inną niż węgiel brunatny, bez zastosowania środków strzałowych. Przywołany przez Ciebie art. 59 ust. 3 PGG wprost na to wskazuje.
Przepis ten jest jednocześnie - można tak to określić - wyjątkiem od zasady, o której pisał Realista, dotyczącej wymogów stawianych osobom ubiegającym się o kwalifikacje w kierownictwie ruchu.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Mierniczy górniczy i geolog górniczy w Nowym PGiG

Postprzez Grzegorz » 25 Cze 2012, 19:51

Mamy stanowisko przyjęte przez Radę Ministrów odnośnie sporządzania dokumentacji mierniczo-geologicznej.
http://orka.sejm.gov.pl/Druki7ka.nsf/0/ ... /152-s.pdf
Szkoda tylko, że tym samym likwiduje się służbę mierniczo-geologiczną z OZG.
No ale widocznie tak musi być, duch naszych czasów.
Grzegorz
technik *
 
Posty: 17
Rejestracja: 10 Mar 2012, 11:35
firma: Kopalnia

Re: Mierniczy górniczy i geolog górniczy w Nowym PGiG

Postprzez petrol » 26 Cze 2012, 14:09

Tu bym porównał z prawnikami. Do malych spraw może wystarczy porada prawnika niższej rangi. Ale w przypadku ważnej sprawy nie zwrócę się do niego lecz do "mocnego" prawnika. Tak samo z kopalniami. Niech Konin lub Bełchatów zatrudnią geodetę bez doświadczenia i małej rangi to wtedy się okaże, kto jest lepszy. A jeśli nie to po co te wszystkie kursy, dyplomy, egzaminy, uprawnienia itp. Chyba tylko do wycinania konkurencji w branży.
petrol
górnik *
 
Posty: 6
Rejestracja: 17 Maj 2012, 08:46

Re: Mierniczy górniczy i geolog górniczy w Nowym PGiG

Postprzez realista » 26 Cze 2012, 19:12

- jest to bardzo przykre ale z drugiej strony ci którzy piszą takie uzasadnienia nie mają zielonego pojęcia o roli służby mierniczo-geologicznej .....
- nie wykluczone, że w tej sprawie złożona zostanie skarga konstytucyjna, bo obecne zapisy w nowym pgig sa w tej kwestii niekonstytucyjne - są dwa powody niekonstytucyjności tych zapisów, tj. tzw. nierówności podmiotu wobec prawa: a mianowicie geodeta (pomimo znacznie niższych wymagań zawodowych i naukowych) dostaje za darmo uprawnienia mierniczego górniczego a mierniczy górniczy uprawnieńgeodety za darmo dostac nie może (chociaż jedne i drugie uprawnienia są w żaden sposób niepowrównywalne), drugi powód to brak odpowiedzialności geodety przed organami nadzoru górniczego w ramach wykonywania i aktualizacji dokumentacji mierniczo-geologicznej w przeciwienstwie do mierniczego górniczego .....; analogicznie sytuacja wygląda z geologami gorniczymi i ministerialnymi .......
- tak czy inaczej pozostaje jeszcze jedno pytanie: kto niby będzie stanowił służbę mierniczo-geologiczną, skoro geodeta czy geolog ministerialany zostali dopuszczeni tylko i wyłącznie do sporządzania dokumentacji mierniczo-geologicznej a zadania służby mierniczo-geologicznej są znacznie szersze ?!
- i jeszcze jedna kwestia: dlaczego na stronie sejmowej zamieszczone są tylko opinie pozytywne ? - jak wiadomo, że na zlecenie biura analiz sejmowych została wykonana opinia prof. Speczika z UW, która w pełni popierała projekt przywrócenia rangi mierniczych i geologów górniczych ?!, poza tym dlaczego nie zamieszczono opinii społecznych - przesłanych na adres komisji i jej przewodniczącego, które także były pozytywne dla projektu zmiany ?! - przypadek czy działanie celowe ?!
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Mierniczy górniczy i geolog górniczy w Nowym PGiG

Postprzez Grzegorz » 26 Cze 2012, 21:50

Realisto,
Ten zapis w Prawie Geologicznym i Górniczym, który dopuszcza do sporządzania dokumentacji mierniczo-geologicznej geodetów uprawnionych z zakresu pierwszego do wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, inwentaryzacyjnych i realizacyjnych oraz zapis dopuszczający do sporządzania tejże dokumentacji geologów "ministerialnych" tak naprawdę eliminuje służbę mierniczo-geologiczną z OZG. Który bowiem przedsiębiorca będzie chciał zatrudnić osobę, która podlega i odpowiada swoją pracą przed organem nadzoru górniczego? Po to żeby mogła taka osoba dokonać wpisu do Książki uwag dotyczących niezgodnej z prawem eksploatacji?
Oczywistym jest, że przedsiębiorca zatrudni geodetę, który przecież żadnej odpowiedzialności nie ma. Nie ma, bo nie może mieć zarówno przed organem nadzoru górniczego ( bo geodeta pod ten nadzór nie podlega) jak i przed organami służby geodezyjnej i kartograficznej, bowiem dokumentacja nie podlegająca zgłoszeniu do Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego (a taką dokumentacją jest mierniczo-geologiczna) - nie wymaga uprawnień z zakresu pierwszego.
Z drugiej jednak strony nie wiadomo po co i dlaczego zwiększa się wymogi "bycia" mierniczym górniczym, który przecież teraz tak naprawdę przestaje istnieć.
To po co te wszystkie zapisy o mierniczym górniczym w Prawie Geologicznym i Górniczym skoro tak naprawdę go już nie ma?
Upadnie zawód mierniczego górniczego z prostego powodu-po co zdawać tyle egzaminów skoro można mieć tylko uprawnienia geodezyjne?
Grzegorz
technik *
 
Posty: 17
Rejestracja: 10 Mar 2012, 11:35
firma: Kopalnia

Re: Mierniczy górniczy i geolog górniczy w Nowym PGiG

Postprzez realista » 27 Cze 2012, 17:20

drogi Grzegorzu
- dokładnie jest tak jak mówisz ..... - ja dokładnie tak samo to opisałem na wstępie tego tematu ....; powiem więcej: śmiem twierdzic, że takowe zapisy zostały wprowadzone celowo (po co ? - bez komentarza), jest to jeden wielki skandal !!!! - i zarazem duża strata budżetu państwa bo teraz nikt nie bedzie już weryfikował wielkości wydobycia i opłat eksploatacyjnych .... - tym bardziej, że organy nadzoru górniczego zostały w ten sposób praktycznie pozbawione jakiejkolwiek kompetencji kontroli i nadzoru a zatem ich rola sprowadzi się do wydawania decyzji np. nakazującej uzupełnienie pomiaru itd. .... - a poniewaz inspekcja taka ma miejsce raz na trzy lata to nikt jej nie wykona, w najgorszym wypadku krzg zapłaci mandat 250 zł i tyle ....
- uzasadnienie rządowe jest jedną wielką kpiną: bo zakłada chyba darmowe wykonywanie obowiązków mierniczego i geologa górniczego przez geodetów i geologów ministerialnych .....; tym bardziej, że nic i nikt nie stoi na przeszkodzie aby geodeci i geolodzy mogli uprawnienia mierniczego i geologa górniczego uzyskac !!!! - wystarczy tylko spełnic stosowne wymogi naukowe i zawodowe oraz zdac egzamin ....
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Mierniczy górniczy i geolog górniczy w Nowym PGiG

Postprzez Grzegorz » 09 Lip 2012, 01:48

Według stanowiska przyjętego przez Radę Ministrów możemy przeczytać, że brzmienie artykułu 116 ust.3 jest wynikiem działań deregulacyjnych mającym na celu szersze otwarcie rynku usług w zakresie sporządzania dokumentacji mierniczo-geologicznej. Dalej możemy przeczytać, że specjalistyczna wiedza wymagana od osób posiadających kwalifikacje zawodowe w zakresie geodezyjnych pomiarów sytuacyjno-wysokościowych (czyli zakres 1) jest wystarczająca do sporządzania dokumentacji mierniczo-geologicznej w przypadku wydobywania kopalin metodą odkrywkową i w związku z tym osoby te mogą sporządzać dokumentację mierniczo-geologiczną w takim samym stopniu jak mierniczy górniczy.
Bardzo mnie to zaciekawiło, ponieważ uzasadnienie rządowe jakoby brzmienie artykułu 116 ust.3 było wynikiem działań deregulacyjnych, nie znajduje odzwierciedlenia w opublikowanym niedawno Projekcie ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Projekt tej ustawy w dniu 2 lipca 2012 roku został przeredagowany i 4 lipca skierowany do organów administracji rządowej w celu zajęcia stanowiska:
http://ms.gov.pl/pl/deregulacja-dostepu-do-zawodow/
W w/w przeze mnie projekcie ani słowa nie ma o deregulacji zawodu mierniczego górniczego i geologa górniczego, jest za to dużo o.....geodetach uprawnionych z zakresu 1,2,4 i 5.
Według projektu ustawy deregulacyjnej (Art.4, dla ułatwienia strona 25) skraca się okres praktyki potrzebnej do zdobycia uprawnień geodezyjnych, która po ukończeniu studiów dla mgr inż. geodetów ma wynosić 1 rok, zaś dla inż. geodetów 2 lata (teraz jest 3 lata praktyki dla jednych i drugich).
Technicy geodeci nadal mają 6 lat praktyki by móc uzyskać uprawnienia, niezależnie od tego czy ukończyli dwuletnią szkołę policealną, czy też czteroletnie technikum (dodam, że oni również po zdobyciu uprawnień posiadają według stanowiska Rządu wiedzę specjalistyczną do sporządzania dokumentacji mierniczo-geologicznej).
Technik geodeta nie może zdobyć uprawnień mierniczego górniczego ale według stanowiska rządowego ma wiedzę specjalistyczną, która stawia go na równi z mierniczym górniczym.
Mgr inż. geodeta będzie mógł popracować rok w firmie geodezyjnej (nie ma znaczenia czy firmą będzie firma prywatna czy też urząd, bowiem komisja ds. uprawnień w geodezji dopuszcza do egzaminów na uprawnienia zawodowe również urzędników nie posiadających doświadczenia w pracach polowych).
Inż. dwa lata i również nie ma znaczenia jaka to będzie firma i czy będzie miał taki inżynier doświadczenie w praktyce.
Mierniczy górniczy natomiast musi, by zostać mierniczym:
-zdać egzaminy na dozór niższy i średni i mieć odpowiedni 3 lub 4 letni staż pracy w kopalni w dziale mierniczym (posiadając oczywiście wykształcenie wyższe)
-zdać egzaminy uzupełniające na uczelni wyższej z przedmiotów: górnictwo, geodezja górnicza, ochrona terenów górniczych)
-zdać egzamin pisemny oraz egzamin ustny przed specjalnie powołaną komisją w Wyższym Urzędzie Górniczym z zakresu 43 aktów prawnych dotyczących górnictwa oraz w zakresie "innych przepisów stosowanych w ruchu zakładu górniczego i znajomości zagadnień związanych z prowadzeniem ruchu określonego rodzaju zakładów górniczych i występujących w nim zagrożeń"
http://www.wug.gov.pl/index.php?prawo/wiedza
Żeby dokończyć, proponuję zajrzeć na stronę Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, gdzie znajduje się wykaz przykładowych pytań na uprawnienia geodezyjne z poszczególnych lat i zakresów:
http://www.gugik.gov.pl/geodezja/uprawn ... aminacyjne
Proszę spróbować spośród tych wszystkich pytań znaleźć choć jedno, które w najmniejszej choćby i części dotykało zagadnień Prawa Geologicznego i Górniczego (nie mówiąc o rozporządzeniach wykonawczych).
Nie da rady znaleźć ani jednego, nie ma bowiem na egzaminie na uprawnienia zawodowe z geodezji żadnej wymaganej wiedzy na temat Prawa Geologicznego i Górniczego!
Grzegorz
technik *
 
Posty: 17
Rejestracja: 10 Mar 2012, 11:35
firma: Kopalnia

Re: Mierniczy górniczy i geolog górniczy w Nowym PGiG

Postprzez Geo_ » 11 Wrz 2012, 12:20

Witam wszystkich.
W nowym prawie geologicznym i górniczym jest napisane, że dla odkrywkowych zakładów górniczych dokumentację mierniczo-geologiczną sporządza mierniczy górniczy, a także że może ją sporządzać geodeta uprawniony z zakresem uprawnień do pomiarów syt-wys.
W tym samym art.116, ust.4 pisze,że " w celu sporządzenia, aktualizacji i uzupełniania dokumentacji mierniczo-geologicznej WYKONUJE się prace geodezyjne i geologiczne, obejmujące czynności POMIAROWE, OBLICZENIOWE i kartograficzne.
Czyli wynika z tych zapisów, że dokumentację mierniczo-geologiczną może sporządzać mierniczy górniczy oraz geodeta uprawniony.
Z kolei w rozporządzeniu Ministra Środowiska do tej właśnie ustawy z dnia 22 grudnia 2011r. "w sprawie dokumentacji mierniczo-geologicznej" w załączniku nr1 w części pierwszej dotyczącej wymagań podstawowych dla wykonywania prac geodezyjnych, jest napisane w punkcie 1.6. " Zgodność wykonania POMIARÓW GEODEZYJNYCH i PRAC OBLICZENIOWYCH z wiedzą techniczną oraz wymaganiami określonymi w rozporządzeniu potwierdza mierniczy górniczy.
To mam pytanie.
Jak geodeta może sporządzać dokumentację mierniczo-geologiczną w myśl ustawy bez prac pomiarowych i obliczeniowych skoro nie jest mierniczym górniczym?
Przecież to jest jakieś nienormalne.
Wyjaśni ktoś o co tutaj chodzi?
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
Geo_
aspirant
 
Posty: 1
Rejestracja: 11 Wrz 2012, 08:14
firma: Zaklad

PoprzedniaNastępna

Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

cron