projekt robót geologicznych

od tego wszystko się zaczyna...

projekt robót geologicznych

Postprzez Hubert » 22 Sie 2012, 10:37

Zamiast krzyżówki lub sudoku ;) - mały kazus:
kopalnia otrzymała w 2011 r. koncesję na poszukiwanie / rozpoznawanie złoża piasku. Do koncesji dołączono projekt robót geologicznych.
Obecnie, w 2012 r. koniecznym stało się wprowadzenie do projektu kilku drobnych zmian (załóżmy, że np. trzeba zmienić lokalizację otworów, albo zwiększyć ich ilość itp.). Pytanie jest następujące - w jaki sposób wprowadzić zmiany do PRG? Czy koniecznym jest zmiana koncesji (obecnie nie potrzeba koncesji na tę działalność), czy wystarczy tylko zmiana PRG?
Projekt - jak wcześniej wspomniałem - został załączony do koncesji.
Mój pogląd jest - niestety - mało liberalny, a wywodzę go z przepisów przejściowych w nowym PGG, ale chętnie posłucham Waszych głosów.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: projekt robót geologicznych

Postprzez Marcel6 » 22 Sie 2012, 14:50

Moim zdaniem również odpowiedź na to pytanie leży w przepisach przejściowych. Zgodnie bowiem z art. 205 ust. 4 nowej ustawy Pgg do koncesji udzielonych przed dniem wejścia jej w życie na działalność polegającą na poszukiwaniu lub rozpoznawaniu złóż kopalin innych niż złoża objęte własnością górniczą stosuje się przepisy dotychczasowe. Skoro tak, to np. w przypadku konieczności zagęszczenia siatki rozpoznawczej, a co za tym idzie konieczności wykonania dodatkowych otworów, należy sporządzić aneks do projektu prac geologicznych (gdyż do 1.01.2012r. był projekt prac, a nie robót geologicznych), w którym należy zawrzeć podsumowanie dotychczasowych prac oraz określić zakres przewidywanych do wykonania prac, w tym otworów. Konsekwencją tego jest wniosek o zmianę koncesji na poszukiwanie, w zakresie jej punktu dotyczącego zakresu, rodzaju i harmonogramu prac geologicznych. Innej drogi od strony prawnej nie widzę. Oczywiste jest, że w terenie każdy geolog może zmienić, np. metraż otworów, czy ich lokalizację, bo np. w projektowanym miejscu wykonania otworu rośnie gęsty las i brak jest możliwości dojazdu urządzeniem wiertniczym. Zatem przestawienie otworu o parę metrów moim zdaniem jest dopuszczalne, jeżeli jest to uzasadnione. A metraż może ściśle zależeć od budowy geologicznej. Przyjmuje się, że można zmienić metraż o 10% w odniesieniu do zakładanego. Natomiast w przypadku konieczności zagęszczenia siatki wiertniczej czyli dowiercenia dodatkowych otworów to moim zdaniem powinno być tak jak opisałem powyżej.
Marcel6
aspirant
 
Posty: 2
Rejestracja: 13 Lut 2012, 12:57
firma: Doradztwo

Re: projekt robót geologicznych

Postprzez Hubert » 22 Sie 2012, 17:29

Dzięki za głos!
Myślę tak samo, a napisałem dlatego, że spotkałem się z poglądem przeciwnym. Otóż jeden z urzędów stwierdził, że właściwą formą załatwienia sprawy będzie... złożenie nowego PRG (bez "ruszania" wcześniejszej koncesji i projektu prac).
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: projekt robót geologicznych

Postprzez realista » 22 Sie 2012, 20:47

- a ja proponuję inne rowiązanie: otóż po pierwsze trzeba ustalić co jest prostsze i szybsze; zakładając że opracowanie nowego PRG właśnie takie jest, wg mnie można wystapić do organu w trybie KPA o zmianę decyzji koncesyjnej poprzez jej uchylenie za zgodą stron ....; wówczas nie ma tematu i można brać się za opracowanie nowego PRG ...
- jesli z kolei ktoś uzna że prościej jest zrobić dodatek do PRG i zmienić koncesję, również można wg mnie zrobić to w trybie KPA .....
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: projekt robót geologicznych

Postprzez Hubert » 22 Sie 2012, 21:43

Dokładnie tak!
faktycznie, trzeba by oszacować czas procedowania: wydaje mi się, że w pierwszym przypadku musielibyśmy najpierw uchylić koncesję (i orzeczenie uchylające musiałoby się uostatecznić), a dopiero potem organ mógłby zatwierdzić PRG (bo organ jest związany wydaną przez siebie decyzją - w tym przypadku koncesją - tak długo, jak długo ona istnieje w obrocie prawnym). Z kolei w drugim przypadku koniecznym będzie pozyskanie opinii od wójta/burmistrza/prezydenta, czyli tracimy ok. 14 dni (+ "normalny" czas procedowania).
pozdrowienia!
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław


Wróć do Geologia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

cron