Przepisy o karze za wycinkę drzew niekonstytucyjne

Przepisy o karze za wycinkę drzew niekonstytucyjne

Postprzez Hubert » 01 Lip 2014, 21:07

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy dot. kar administracyjnych za wycinkę drzew bez zezwolenia są niekonstytucyjne:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... cyjne.html
Powodem jest ich nadmierna wysokość. Poczekajmy na uzasadnienie wyroku, ale warto odnotować, iż jest to kolejny wyrok TK uznający wysokość kar administracyjnych za zbyt wysokie. Może to odnosić się także do opłat podwyższonych z PGG.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 996
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Przepisy o karze za wycinkę drzew niekonstytucyjne

Postprzez realista » 02 Lip 2014, 08:11

Amadeuszu, uważam, że nie można porównywać kar za nielegalną wycinkę drzew z tzw. "opłatami podwyższonymi". W pierwszym przypadku TK odniósł się do m.in. okliczności takowej wycinki; chodziło o sytuacje w których wycięte drzewo bez formalnego zezwolenia było praktycznie martwe, bądź stanowiło zagrożenie. Krótko mówiąc zachodziły nadzwyczajne okoliczności, których nie przewidują absurdalne w tej kwestii przepisy. Odnosząc się do powyższego, ja tylko zwróce uwagę na jeden szczegół: otóż w przypadku wycinki takowych drzew kara jest niewspółmierna do okoliczności, skali zjawiska i jego skutków dla otoczenia. Zupełnie inna sytuacja ma miejsce w przypadku nielegalnej eksploatacji i stosowania tzw. "podwyższonej opłaty". Wg mnie w tej kwestii kary powinny być bardzo dotkliwe, gdyż takowa działalność jest prowadzona w pełni świadomie i celowo dla osiągniecia zysków finansowych. Ponadto związane z nią szkody dla środowiska i państwa są nieporównywalnie większe.
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG


Wróć do Informacje z kraju

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron