Prawo do informacji geologicznej

Prawo do informacji geologicznej

Postprzez poszukiwacz » 23 Maj 2023, 18:39

Witam, muszę poruszyć temat dotyczący prawa do informacji geologicznej. Konkretnie chodzi o prawo do rozporządzania prawem do nieodpłatnego korzystania z informacji geol. oraz prawem wyłącznego korzystania z tej informacji. Ustawa art. 99 ust. 6 P.g.g. mówi "Ten, komu przysługują prawa określone w ust. 2-4, może rozporządzać nimi w granicach określonych tymi przepisami". Jak należy to rozumieć? Czy do spraw dotyczących rozporządzania inf. geol. przez podmioty finansujące prace geologiczne, w zakresie nieuregulowanym P.g.g. stosuje się Kodeks cywilny? Czy możliwa jest sprzedaż informacji geologicznej? (wg mnie nie jest to precyzyjne sformułowanie, ale takowe pojawia się w przykładowych pytaniach testowych na egzaminie o uprawnienia geol.).
poszukiwacz
dyrektor ***
 
Posty: 188
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Prawo do informacji geologicznej

Postprzez Hubert » 24 Maj 2023, 09:33

Czy do spraw dotyczących rozporządzania inf. geol. przez podmioty finansujące prace geologiczne, w zakresie nieuregulowanym P.g.g. stosuje się Kodeks cywilny?

Tak, ponieważ prawa do informacji geologicznej (w tym prawo do korzystania z IG) są prawami cywilnymi.

Czy możliwa jest sprzedaż informacji geologicznej? (wg mnie nie jest to precyzyjne sformułowanie, ale takowe pojawia się w przykładowych pytaniach testowych na egzaminie o uprawnienia geol.).

Masz rację - przedmiotem sprzedaży może być prawo do informacji geologicznej lub do korzystania z informacji geologicznej.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 996
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Prawo do informacji geologicznej

Postprzez poszukiwacz » 24 Maj 2023, 09:42

Hubert dziękuję, ale co należy rozumieć pod pojęciem "prawo do informacji geologicznej"? Coś odrębnego od prawa do korzystania i prawa do wyłącznego korzystania?
poszukiwacz
dyrektor ***
 
Posty: 188
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Prawo do informacji geologicznej

Postprzez Hubert » 24 Maj 2023, 10:19

Tak, prawi do informacji geologicznej to prawo "własności", przysługujące obecnie wyłącznie Skarbowi Państwa (art. 99 ust. 1 PGG). Natomiast prawo do korzystania z informacji geologicznej to tylko "licencja", tzn. możliwość korzystania opisana w art. 99 ust. 2 PGG. Prawo do korzystania z informacji geologicznej może także ustanowić Skarb Państwa w drodze umowy (art. 100 ust. 2 PGG).
Przepisy dot. praw do informacji geologicznej zmieniały się w czasie, przedstawiłem to w komentarzu do art. 99 PGG oraz w tym artykule: https://www.researchgate.net/publicatio ... storycznym
Hubert
dozór forum
 
Posty: 996
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław


Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron