Linia średniego napięcia

Re: Linia średniego napięcia

Postprzez poszukiwacz » 12 Mar 2015, 20:25

Amadeus napisał(a):Witaj na forum!
A może - tak, jak sugeruje Tomek - nie ma potrzeby przesuwania linii, bo przecież eksploatacja kopaliny pod taką linią nie jest zabroniona?
. W dotychczasowym wątku była mowa o linii średniego napięcia. Ja natomiast chcę poruszyć kwestię wydobywania kopaliny pod linią NN najwyższego napięcia 400 kV. Koncesja na wydobywanie była udzielona jeszcze przed budową ww linii, więc nie było konieczności wyznaczenia pasa ochronnego dla tej linii. Jak należałoby postąpić obecnie, gdy linia już jest? O pasach ochronnych mówią normy, a ich stosowanie w Polsce nie jest obowiązkowe...
poszukiwacz
dyrektor **
 
Posty: 144
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Linia średniego napięcia

Postprzez EURO » 13 Mar 2015, 00:23

A może najpierw ustalić kto kiedy i na jakiej podstawie prawnej ją tam usytuwał (chyba) na cudzym gruncie, pewnie bez pytanie włąściciela o zgodę i bez służebnosci przesyłu ? Być może w ten sposób coś się da utargować.
EURO
inżynier **
 
Posty: 45
Rejestracja: 14 Mar 2011, 11:13
firma: []

Re: Linia średniego napięcia

Postprzez Hubert » 13 Mar 2015, 00:38

poszukiwacz napisał(a):W dotychczasowym wątku była mowa o linii średniego napięcia. Ja natomiast chcę poruszyć kwestię wydobywania kopaliny pod linią NN najwyższego napięcia 400 kV. Koncesja na wydobywanie była udzielona jeszcze przed budową ww linii, więc nie było konieczności wyznaczenia pasa ochronnego dla tej linii. Jak należałoby postąpić obecnie, gdy linia już jest? O pasach ochronnych mówią normy, a ich stosowanie w Polsce nie jest obowiązkowe...

Norma dot. pasów ochronnych obowiązuje z uwagi na treść § 26. ust. 2 rozporządzenia ruchowego:
Roboty, o których mowa w ust. 1, wykonuje się z zachowaniem odpowiednich parametrów wyrobiska górniczego, w tym wymagań określonych w Polskiej Normie dotyczącej szerokości pasów ochronnych wyrobisk odkrywkowych, w celu zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego i geotechnicznego oraz bezpieczeństwa pracowników i ciągłości ruchu zakładu górniczego.

Zwróć jednak uwagę, że pas ochronny wyznacza się nie od linii, lecz od słupa (a ściślej-najbardziej zewnętrznego elementu fundamentu). Innymi słowy pod liniami energetycznymi można prowadzić eksploatację, uwzględniając jednak pasy ochronne od słupów.
Odnosząc się do Twojego zapytania: na gruncie "starego" rozporządzenia ruchowego dot. kopalin pospolitych norma dot. pasów nie miała charakteru wiążącego, tym samym można było prowadzić eksploatację bez uwzględnienia jej postanowień. Sytuacja zmieniła się wraz z wejściem w życie nowego rozporządzenia ruchowego i zacytowanego wyżej § 26 ust. 2. Przepis ten, poprzednio obowiązujący wyłącznie w kopalinach podstawowych, objął z dniem wejścia w życie również dawne kopaliny pospolite. Tym samym powstał obowiązek dostosowania dokumentów związanych z ruchem zakładu górniczego najpóźniej w ciągu 6 m-cy od dnia wejścia w życie rozporządzenia; nowe dokumenty ruchowe powinny uwzględnić nową normę w/s pasów. Abstrahując od spraw cywilnoprawnych, o których pisał EURO, zobowiązany byłbyś obecnie do wyznaczenia stosownych pasów ochronnych - i to nawet wówczas, gdy koncesja była udzielona w innym stanie faktycznym i prawnym. Oczywiście nie umniejsza to w żaden sposób ewentualnych roszczeń względem właściciela sieci NN (odszkodowanie / opłaty za służebność).
Hubert
dozór forum
 
Posty: 944
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Linia średniego napięcia

Postprzez poszukiwacz » 13 Mar 2015, 14:49

Słupy są zlokalizowane w znacznej odległości od wyrobiska więc nie ma konieczności wyznaczania dla nich pasów. Z tego co piszecie skoro o pasach dla linii nie ma mowy to bez przeszkód można pod nimi prowadzić eksploatację. Pozostaje jeszcze kwestia pasa technologicznego o (szerokość 70 m) dla tej linii, w którym to pasie bodajże nie można tworzyć hałd i nasypów.
poszukiwacz
dyrektor **
 
Posty: 144
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Linia średniego napięcia

Postprzez realista » 13 Mar 2015, 15:10

Amadeusu
Nie podzielam Twojej opinii dotyczącej braku konieczności ustanawiania pasów ochronnych dla linii energetycznej. Taka możliwość istnieje tylko i wyłącznie w przypadku uzgodnienia z zarządcą tejże linii. W przypadku braku takiego uzgodnienia wg mnie pasy ochronne muszą pozostać; gdyby bowiem ich nie było to w przypadku awarii (np. zerwania przewodów) nie możliwości technicznych jej naprawy, podobnie z resztą taka sytuacja odnosi się do słupów energetycznych. Wyobraź sobie sytuację, że w akwenie wodnym, powstałym po eksploatacji odkrywkowej, zostają na środku wyspy, na których zlokalizowane są słupy i linia; jak w takim przypadku dokonać konserwacji okresowej takiego słupa ? - nie mówiąc już o jego ewentualnej naprawie, modernizacji czy wymiany przewodów.
Ponadto wg mojej wiedzy tzw. służebność przesyłu odnosi się również do linii napowietrznych a nie tylko do słupów; stąd również analogia do konieczności pozostawiania pasów ochronnych wokół linii. Poza tym - jak wcześniej pisałem - dla słupów ustanawia się filar.
realista
generał *
 
Posty: 327
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Linia średniego napięcia

Postprzez Hubert » 13 Mar 2015, 20:36

Realisto, czym innym jest służebność przesyłu, czym innym jest koncesja, czym innym są pasy ochronne. Będę jednak bronił swojego stanowiska ;), chyba że zobaczę odmienne przepisy. Nie możemy - moim zdaniem - "z automatu" uznawać, że w każdej kopalni dostęp do słupów można osiągnąć tylko i wyłącznie poprzez pozostawienie pasów pod liniami. Marnotrawimy w ten sposób złoże (--> jak to zderzyć z zasadą racjonalnej gospodarki i kompleksowego wykorzystania złóż?)! Można by więc uznać, że taki "automatyczny" zakaz eksploatacji pod liniami byłby niezgodny z art. 125 Prawa ochrony środowiska.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 944
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Linia średniego napięcia

Postprzez realista » 13 Mar 2015, 22:34

Amadeusu
Myślę, że pozostaniemy przy swoich rozbieżnych tezach w tej sprawie. Ostatecznie nie zawsze osoby dyskutujące na jakiś temat muszą się zgadzać; zwłaszcza jeśli chodzi o polskie prawo :). Zwróć proszę jeszcze jedynie uwagę na zapis normy w tej kwestii: dotyczy on m.in. linii napowietrznych a nie tylko słupów. Poruszona przez Ciebie kwestia konfliktu z art. 125 Poś jest wg mnie logiczna ale pozostaje zatem pytanie: co było pierwsze - linia czy złoże ? Jeśli złoże to od strony formalno-prawnej jest ok aczkolwiek podtrzymuję swoją tezę o konieczności pozostawienia pasów ochronnych wokół linii, nie mówiąc już o potrzebie ochrony takowej linii w mpzp (wówczas sytuacja była poza dyskusją). Problemem natomiast jest sytuacja kiedy to było złoże w mpzp a pomimo tego powstała linia.
realista
generał *
 
Posty: 327
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Linia średniego napięcia

Postprzez aszw » 13 Mar 2015, 22:43

Oczywiście że zakaz "z automatu" byłby sprzeczny z zasadami racjonalnego wykorzystania złóż oraz zdrowym rozsądkiem i logiką także i tu Amadeus ma rację. Niemniej w praktyce możliwość eksploatacji pod linią uzależniona jest od uzgodnienia tego z gestorem sieci - choćby z tego prozaicznego powodu, iż nie uzyskamy od OUG decyzji o zatwierdzeniu planu ruchu (sprawdzone empirycznie ;), "zapomniałem" kiedyś wspomnieć o linii przecinającej końcowy fragment wyrobiska i szybko zostałem przywrócony do rzeczywistości - chociaż z drugiej strony nie wiem na ile byłoby to możliwe na koncesji "starościańskiej").
Dopóki rzecz dotyczy eksploatacji złoża suchego to nie ma wielkiego problemu, lokalny rejon energetyczny wydaje warunki i szczegółowo określa ewentualne obostrzenia które trzeba wprowadzić do PZZ i planu ruchu - ale faktem jest, że u nas każdorazowo zastrzegali sobie zapewnienie dojazdu do słupów właśnie w celach serwisowo-konserwacyjnych o których wspomina realista. Jest też możliwa (również sprawdzone) eksploatacja w samym pasie pomiędzy słupami - z tym że trzeba zachować odpowiednią odległość od samego słupa oraz zapewnić "gotowość" dla dojazdu służb energetycznych (pochylnie, odbudowa pasa nadkładem jeśli mamy go dużo itp.).
W przypadku eksploatacji powodującej powstanie zbiornika raczej na 100% należy liczyć się z przebudową linii. A na 200% z tym, że robimy to na własny koszt, potężny zresztą.
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 164
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

Re: Linia średniego napięcia

Postprzez realista » 14 Mar 2015, 16:18

Dokładnie jest tak jak pisze "aszw". Ja swoje opinie piszę na podstawie wieloletniego własnego doświadczenia ruchowego - zarówno mierniczego jak i geologa górniczego. Jako krzg (bo taką funkcję również piastuję) nigdy nie wyrażę zgody na prowadzenie robót górniczych w pasie ochronnym dla linii energetycznych. Skoro już toczy się dyskusja m.in. nt. linii energetycznych - to w nawiązaniu do tegoż tematu polecam lekturę obecnego, obowiązującego od stycznia br brzmienia art. 168, ust.2 pgig.
Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów.
realista
generał *
 
Posty: 327
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Linia średniego napięcia

Postprzez Hubert » 14 Mar 2015, 17:52

Realisto, Ty piszesz o praktyce, ja - o przepisach i normach, bo tego dotyczyło pytanie.
W kilku kopalniach (zarówno "suchych", jak i zawodnionych) widziałem wyeksploatowane złoża spod linii; dziś żałuję, że nie zrobiłem zdjęć. ;)
I wierzcie mi - nie ucierpiało na tym bezpieczeństwo.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 944
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

PoprzedniaNastępna

Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron