Strona 1 z 1

Koncesja na gruntach rolnych

PostWysłany: 06 Maj 2020, 23:53
przez Michal
Witam, szukam pomocy w sprawie zakupu gruntów pod żwirownie.
Działka o powierzchni 7ha o użytku i klasie bonitacyjnej: RV,RVI,PsV,N.
Jestem w temacie świeży interesuje mnie działalnośc do 2ha. Chciałbym, wiadomo jak każdy po zakupie jak najszybciej zacząć wydobycie jednak podczas zakupu będę musiał uzyskać zezwolenie kowru (nie jestem rolnikiem), gdzie oświadczenie ze nie zmienię przeznaczenia gruntów przez 5 lat.. Co mnie bardzo martwi. Stad pytanie:
-czy można uzyskać koncesje na wydobycie bez odrolnienia działki?
Dodam ze na gruntach nie ma miejscowego planu

Pozdrawiam

Re: Koncesja na gruntach rolnych

PostWysłany: 07 Maj 2020, 00:21
przez Hubert
Niestety, najpóźniej na etapie wnioskowania o koncesję grunty muszą być odrolnione, zerknij na art. 7 ustawy Prawo geologiczne i górnicze.
W razie pytań - pisz na forum, pomożemy.

Re: Koncesja na gruntach rolnych

PostWysłany: 07 Maj 2020, 17:49
przez Michal
Rozmawiałem dzisiaj z panem z wydziału środowiska urzędu powiatowego, który stwierdził ze nie ma potrzeby przy malej koncesji odralniac gruntu.. Urzędnik twierdzi ze przeznaczenie gruntu po wydobyciu zostaje takie samo (stawy lub zasypanie)
Problem polega na tym ze na ten czas zawiesilem rozmowy ze sprzedającym aby nie popełnić błędu którego nie będzie można już odkręcić. Przyszedł mi na myśl pomysł ze odrolnic może aktualny właściciel

Re: Koncesja na gruntach rolnych

PostWysłany: 07 Maj 2020, 18:03
przez Hubert
Choć znam kopalnie, które działają na gruntach rolnych - bez ich odrolnienia - to jednak jest to efektem nieznajomości prawa na szczeblu gminnym i powiatowym (wójt/burmistrz/prezydent miasta uzgadnia projekt koncesji, starosta jest organem koncesyjnym dla małych kopalń). Jakby na to nie spojrzeć, przepisów art. 7 PGG póki co nie uchylono. Nie ma przy tym znaczenia przeznaczenie terenu po rekultywacji (czyli rekultywacja w kierunku rolnym). Linia orzecznicza jest tu zgodna.

Re: Koncesja na gruntach rolnych

PostWysłany: 19 Maj 2020, 14:03
przez realista
Proszę jeszcze tylko zwrócić uwagę czy aby na pewno grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków podlegają wyłączeniu z produkcji rolnej. Zgodnie z ustawą o ochronie gruntów rolnych i leśnych - ochronie podlegają grunty w klasach I-VI wykształcone jako organiczne, natomiast w przypadku gleb mineralnych tylko w klasach I-III. Aby to sprawdzić trzeba sięgnąć do "map glebowych" - które wraz z operatami taksacyjnymi powinny być w PODGiK lub w gminie. Jeśli grunt rolny nie podlega ochronie to wydanie koncesji jest możliwe pod warunkiem braku sprzeczności z mpzp lub studium. Jeśli natomiast podlega ochronie to pojawia się problem, gdyż jego odrolnienie wymaga uzyskania uprzednio zgody właściwego organu - uzyskiwanej na etapie procedowania mpzp (a proces takowy bywa długi).
Niestety w wielu przypadkach przepisy ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych są łamane nie tylko w zakresie prowadzenia działalności na gruntach rolnych podlegających ochronie bez ich wyłączenia i uiszczenia stosownych opłat z tego tytułu ale również na gruntach leśnych. Organy koncesyjne w praktyce niestety nie nawiązują wprost w wydawanych koncesjach do kwestii obowiązku uzyskania stosownych decyzji o wyłączeniu gruntów chronionych przed rozpoczęciem działalności górniczej - co czyni proceder w wielu przypadkach bezkarnym.