art. 161 PGG

art. 161 PGG

Postprzez tezet » 02 Cze 2024, 11:28

Miałbym pytanie odnośnie art. 161 nowego PGG, mamy czerwiec 2024. Kto, marszałek czy starosta, zatwierdza projekty robót geologicznych i dokumentacje geologiczne dla ujęć wód podziemnych zwykłych o głębokości otworów powyzej 30m i poborze wody podziemnej przekraczającej 5m3 na dobę na obszarach górniczych utworzonych w celu wydobywania wód leczniczych lub solanek? Prawodopodobnie docelowo marszałek, ale nie ma tego w PGG... Bedąc z Wrocławia mam dylemat, czy będzie przepychanka o przecinki i kropki z wiadomo kim, czy nie....
tezet
technik *
 
Posty: 18
Rejestracja: 18 Mar 2015, 14:54
Miejscowość: Wrocław

Re: art. 161 PGG

Postprzez Hubert » 02 Cze 2024, 17:18

Jeśli właściwym w sprawie nie jest ani starosta, ani minister, to znaczy, że organem właściwym będzie marszałek. Wynika to z art. 161 ust. 1 PGG.
Starosta jest właściwy w sprawie robót, jeśli przewidywane lub ustalone zasoby nie przekraczają 50 m3/h, jednakże z wyłączeniem ujęć o następujących parametrach:
- głębokość do 30 m,
- pobór wód podziemnych w ilości nieprzekraczającej 5 m3 na dobę,
- lokalizacja na obszarach górniczych utworzonych w celu wydobywania wód leczniczych lub solanek.

Podsumowując:
a) dla ujęć poza obszarami górniczymi dla wód leczniczych / solanek
starosta - jeśli przewidywane lub ustalone zasoby nie przekraczają 50 m3/h,
marszałek - gdy - " - " - " - przekraczają 50 m3/h;
b) dla ujęć w granicach obszarów górniczych dla wód leczniczych / solanek:
marszałek - jeśli przewidywane / ustalone zasoby przekraczają 50 m3/h, lub
marszałek - jeśli zasoby nie przekraczają 50 m3/h oraz głębokość do 30 m oraz pobór wód podziemnych w ilości nieprzekraczającej 5 m3 na dobę,
starosta - jeśli zasoby nie przekraczają 50 m3/h oraz głębokość powyżej 30 m lub pobór wód podziemnych w ilości przekraczającej 5 m3 na dobę.

Wydaje mi się, że nie taka była intencja ustawodawcy, ale legislator się nie popisał.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 996
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: art. 161 PGG

Postprzez tezet » 03 Cze 2024, 14:41

Tak, tutaj rzeczywiście coś nie gra. Dziękuję serdecznie za odpowiedź i pozdrawiam.
tezet
technik *
 
Posty: 18
Rejestracja: 18 Mar 2015, 14:54
Miejscowość: Wrocław

Re: art. 161 PGG

Postprzez Hubert » 03 Cze 2024, 15:29

Słyszałem, że Wrocław myśli podobnie. ;-)
Dzięki za wyłowienie tego kapiszonka. Pozdrowienia!
Hubert
dozór forum
 
Posty: 996
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: art. 161 PGG

Postprzez tezet » 04 Cze 2024, 18:04

Proszę bardzo. Podobnie, tzn, Wrocław uważa, że powyżej 30m i 5m3/d zatwierdza marszałek?
tezet
technik *
 
Posty: 18
Rejestracja: 18 Mar 2015, 14:54
Miejscowość: Wrocław

Re: art. 161 PGG

Postprzez Hubert » 04 Cze 2024, 23:07

Tak, jak w podsumowaniu powyżej.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 996
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław


Wróć do projekty robót geologicznych

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron