Naruszenie warunków koncesji

zakręty postępowań koncesyjnych

Naruszenie warunków koncesji

Postprzez poszukiwacz » 06 Paź 2020, 10:51

OUG w trakcie kontroli zakładu górniczego (koncesja udzielona przez starostę) stwierdził naruszenie warunków koncesji. Naruszenie polega na tym, że przedsiębiorca eksploatacją naruszył pas wyłączony z eksploatacji. Pas ten obejmuje obszar przeznaczony w studium pod zabudowę mieszkaniową (zapis w koncesji). Co ciekawe zarówno obszar udokumentowanego złoża jak i obszar górniczy obejmuje swoim zasięgiem teren przeznaczony pod zabudowę, zatem przedsiębiorca prowadził wydobycie w granicach złoża i w graniach obszaru górniczego. OUG nie wydał żadnej decyzji w tej sprawie, jednakże w protokole z kontroli wpisał, że przedsiębiorca zobowiązał się do odbudowy pasa. Organ nadzoru skierował do organu koncesyjnego pismo informujące o stwierdzonym naruszeniu, celem podjęcia działań zgodnie z kompetencjami. Czy w opisanej sytuacji właściwym jest, że OUG przychylił się do deklaracji przedsiębiorcy co do odbudowy pasa? Mam na myśli fakt, iż sprawa dotyczy udokumentowanego złoża. Z oględzin przeprowadzonych przez starostę wynika, że pas w większej części został już odtworzony, ale materiał użyty do tego raczej nie ma parametrów identycznych jak kruszywo udokumentowane w granicach przedmiotowego złoża. Wg mnie wykonywanie takich czynności spowoduje, że dokumentacja geologiczna opracowana dla przedmiotowego złoża po takich "naprawach pasa" nie będzie wiarygodna. Jakie działania powinien podjąć starosta? Ewentualne naliczenie opłaty dodatkowej nie jest możliwe, bo pas jak już wyżej wspomniano w większej części odtworzono.
poszukiwacz
dyrektor **
 
Posty: 144
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Naruszenie warunków koncesji

Postprzez realista » 02 Lis 2020, 16:03

Tego typu nieprawidłowości i naruszenia to praktycznie norma i równocześnie tylko wierzchołek góry lodowej w przypadku koncesji starościańskich. Nałożenie opłaty dodatkowej w tym przypadku jest możliwe a wręcz konieczne na podstawie obmiaru dokonanego przez inspektora OUG, czyli wg stanu przed odbudową pasa ochronnego.
realista
generał *
 
Posty: 327
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Naruszenie warunków koncesji

Postprzez Hubert » 02 Lis 2020, 20:51

1) odbudowa pasa to zwykła szkoda (w tym przypadku - niegórnicza), a więc sprawa cywilna pomiędzy właścicielem terenu a sprawcą szkody;
2) prawdę powiedziawszy, dokumentacja geologiczna przestaje być "wiarygodna" po pierwszej robocie górniczej, bowiem po każdej wywiezionej tonie urobku nie będą się zgadzać zasoby określone w dokumentacji (będzie ich o wywiezioną tonę mniej),
3) w sytuacji, gdy przedsiębiorca usunął naruszenie, staroście pozostaje rozważenie naliczenia opłaty dodatkowej. Należy jednak pamiętać, że opłata należna jest jedynie w przypadku naruszenia warunków koncesji w stopniu rażącym (art. 139 ust. 1 PGG).
Co jest podstawą wyznaczenia wspomnianego w pytaniu pasa? Koncesja, studium, ew. inny dokument?
Hubert
dozór forum
 
Posty: 944
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Naruszenie warunków koncesji

Postprzez poszukiwacz » 09 Gru 2020, 14:34

Pas, o którym mowa w poście został wyznaczony w studium. Dodatkowo w koncesji znalazł się zapis, z którego wynika, że eksploatacja złoża w granicach przedmiotowego pasa nie może być prowadzona.
poszukiwacz
dyrektor **
 
Posty: 144
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53


Wróć do koncesje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron